.

BAYRAM DÖNEMİ İÇİN OTOBÜSLERDE YER KALMADI

 

Tatilciler günler öncesinden bilet arayışına başlayınca, bayrama 17 gün kala otobüslerde doluluk yüzde 100’e ulaştı. Uçaklarda ise doluluk yüzde 95.

Ramazan Bayramı öncesinde otobüs ve uçak rezervasyonları büyük artış kaydetti. Şehirlerarası otobüslerde yer kalmadığı, uçaklarda da yüzde 95 doluluğa ulaşıldığı belirtiliyor.

Türkiye 0tobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, şimdiden Ramazan Bayramı ‘ndan önceki haftanın tüm seferlerinin dolduğunu söyledi.

Ramazan’ın tatile denk gelmesi nedeniyle zor bir dönem geçirdiklerini hatırlatan Erdoğan “Ramazan öncesinde İstanbul otogarından günlük 2 bin ila 2 bin 500 arasında araç çıkışı olurken, bu sayı Ramazan’da birden bıçak gibi kesildi ve bin 400’lere kadar geriledi” dedi.

Bilet fiyatlarında değişiklik yok

Toplam sefer sayısında yüzde 40 düşüş olduğuna değinen Erdoğan “Asıl düşüş ise doluluk oranlarında yaşanıyor. Yolcu sayısı aynı dönemde yüzde 50 düştü” diye konuştu.

Bayram döneminin her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun geçeceğini vurgulayan Erdoğan, şimdiden 15-19 Ağustos tarihleri arasındaki seferlerin dolduğunu, bu nedenle de vatandaşın tatili öne çekerek 12-14 Ağustos tarihlerine rezervasyon yaptırıp, satın alma işlemlerini gerçekleştirdiğini söyledi.

Şehirlerarası tarifeli sefer yapan 8 bin 500 adet belgeli otobüs olduğunu kaydeden Erdoğan, “Bu otobüslerde doluluk yüzde 100 ulaşınca geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Ulaştırma Bakanlığı’na turistik taşımalarda kullanılan D2 otobüslerin kullanımı için talepte bulunduk. Bin ila iki bin ek araçla sefer sayısını artırıp, talepleri karşılayacağız” dedi.

Erdoğan, fiyatlara yönelik ise “Tüm firmalarımız tarifelere uyuyor. Bayramda da makul eski fiyatlardan bilet satışlarına devam edecek” değerlendirmesinde bulundu. Öte yandan, internetten yapılan bilet satışlarında da patlama yaşandı. www.otogar.com.tr sitesinde bilet satışları yüzde 50 arttı.

Havayolları da bayrama hazır Ramazan Bayramı için biletler sadece otogarlarda değil, havayolu şirketlerinde de tükenmek üzere.

Havayolu şirketlerinde doluluk yüzde 95’lere ulaşırken, firmalar ek seferlerine başladı. Türk Hava Yolları (THY) yetkilileri alınan rezervasyon ve yapılan satışlara bakıldığında 17-21 Ağustos tarihleri arasındaki gidiş/dönüş seferlerinde yüksek doluluk oranı görüldüğünü kaydederek, bu oranın yüzde 95’in üzerinde olduğunu belirtti.

Türk Hava Yolları’nın şu an için bayram dönemi kaynaklı 6 ek seferi bulunduğunu kaydeden yetkililer “Talepleri almaya devam ediyoruz. Gelen taleplerin durumuna göre ilave sefer sayısı 20’ye de çıkarılabilir” açıklamasında bulundu.

Uçakla seyahatin bir lüks değil, ihtiyaç olduğu fikrini benimseyerek ‘low cost modeli’ni hayata geçirdiklerini kaydeden Pegasus yetkilileri ise düzenledikleri kampanyalar nedeniyle tüketicilerin 6üyük çoğunluğunun bilet satın alma ve tatil planlama çalışmalarını son ana bırakmadığını söyledi.

Bayram döneminde doluluk oranlarının yüksek seyrettiğini kaydeden Pegasus yetkilileri “Biletlerini erken alan misafirlerimize ek olarak, seyahat kararlarını bayrama yakın bir dönemde netleştiren bir misafir kitlemiz de mevcut. Misafirlerimizin bayram dönemindeki yoğun talepleri nedeniyle yurt içi ve dışı uçuşlar için toplam 188 ek sefer koyduk.
Bu bayram, iç hatlarda Bodrum, Dalaman, İzmir, Antalya gibi tatil destinasyonları; dış hatlarda ise Paris, Londra, Amsterdam, Roma gibi Avrupa şehirleri ve Kıbrıs eri çok tercih edilen yerlerin başında geliyor” diye konuştu.

 

 


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Turizm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar