.

BARACUDA’NIN BELGESİNİN İPTAL EDİLMESİNE TEPKİLER DEVAM EDİYOR

TÜRSAB üyelerini gösterdiği tepkiler yayılarak büyürken konu günlük gazetelerin köşe yazılarına taşındı.

 

Cem Polatoğlu’nun sahibi olduğu Baracuda seyahat acentesinin iptal edilmesi üzerine TÜRSAB başkanı başaran Ulusoy’a tepki yağıyor.
Cem Polatoğlu’nun kürtaj turları ile ilgili açıklamasının basında yer alması üzerine Başaran Ulusoy haberin çıktığı Hürriyet Gazetesi’ni arayarak yönetim Kurulu toplantısı halinde olduklarını, konuyla ilgili olarak Cem Polatoğlu’nun Disiplin Kuruluna verileceği ve belgesinin iptal edileceğini söylemiş, ardından bakanlık Baracuda’nın belgesinin iptal edildiğini açıklamıştı.
Baracuda acentesinin sahibi Cem Polatoğlu, belgesinin iptal edildiğine ilişkin bakanlık duyurusunu TÜRSAB’ın web sitesine koyması üzerine öğrendiğini, konuyla ilgili kendisine resmi bir açıklama yapılmadığını belirtikte, belgesinin nerden iptal edilmediğini bilmediğini, basına yansıyan açıklamalardan  iptalin kendisinin kürtaj turları ile ilgili açıklamasına dayandırıldığını, buna şaşırdığını söylüyor.Geçen hafta perşembe günü meydana gelen olay üzerine konu önce seyahat acenteleri arasında tartışılmaya başlandı. Baracuda’yı arayan ve internetteki sosyal paylaşım sitelerinde konuyla ilgili görüşlerini dile getiren seyahat acentelerinin tepkileri hızla büyüyor.Bu arada konu günlük gazetelere ve köşe yazılarına da taşındı Konu Yalçın Doğan Hürriyet Gazetesi’nde ve Can Ataklı’nın vatan Gazetesi’ndeki köşelerinde  ele alındı.Can Ataklı ve Yalçın Doğanın konuyla ilgili yazıları aşağıdadır. Seyahat acentelerini  internet ortamında dile getirdikleri tepkiler ise katlanarak büyüyor.

İşte yalçın Doğan’ın Hürriyet Gazetesi’ndeki yazısı

Kürtaj Turlarına Gözaltı
Tayland’a detoks turları. Yüzünü, gözünü düzeltme merakıyla.Uzak Doğu’ya eğlence turları. Uzaklarda eğlenme merakıyla.Amerika’ya sağlık turları. Kalp yetmezlikleri, by-pass, kanser tedavisi ve devamı kaygısıyla.Bu turlardan bazılarını desteklemek üzere, turizm şirketleriyle çeşitli hava yolları şirketleri arasında anlaşmalar yapılıyor.
Tersinden de anlaşmalar var. Değişik amaçlarla, örneğin turizm, seminer, ticaret nedeniyle Türkiye’ye guruplar halinde gelmek isteyenlere bu kez THY kolaylık gösteriyor, dış turizm şirketleriyle anlaşmalara gidiyor.Farklı türlerde tur düzenlemek olağan işlerden biri.
OY KAYBI
En çok oy kaybına hangi nedenle uğruyor AKP? Kürtajı ve sezaryeni yasaklamakla, o yöndeki açıklamalarla.Bir araştırmaya göre, kürtaj yasaklaması nedeniyle AKP tek kalemde yüzde 7.5 oy kaybına uğruyor. Aynı araştırmaya göre, kadınların yüzde 50’den fazlası oyunu AKP’ye veriyor. Ancak, kürtaj ve sezaryen yasağı ve buna dönük tartışmalar nedeniyle yine kadınların önemli bölümü AKP’den vazgeçme eğiliminde.Hükümet önce işi ağırdan alıyor, sanki vazgeçermiş gibi yapıyor, sonradan on aya kadar serbest bıraksa da, kürtaj yasağını yine getiriyor.
UKRAYNA TURU
Çeşit çeşit tur var ya, bir turizm şirketi de, Ukrayna’ya kürtaj turu düzenliyor.Madem Türkiye’de yasak, o zaman kalp, detoks, eğlence turları gibi, bir turizm şirketinin aklına kürtaj turu geliyor. Üç, dört günde Ukrayna’ya gidilecek, orada kürtaj olacak, geri dönülecek.Bu düşünceye önce turizm sektöründe yer alan bazı yöneticiler karşı çıkıyor. Neden, bilinmez. BELGE İPTAL Ardından devreye hükümet giriyor:
Sadece Ukrayna turlarına yasak getirmekle kalmıyor, o turizm şirketinin belgesini iptal ediyor. Belge iptali, o firmanın turizm alanında faaliyet göstermesini imkansız hale getiriyor.Yaptırım bu kadar ağır. Kürtaj turlarına hükümet, belli ki, çok kızmış.O turizm şirketi yasaya aykırı herhangi bir işlem nedeniyle belgesini kaybetmiyor, sadece kürtaj turu düzenlediği için hükümeti kızdırıyor ve belgesi iptal ediliyor.

Can Ataklı’nın Vatan Gazetesi’ndeki yazısı

Sayın Turizm Bakanı bunu nasıl yaparsınız?
AKP iktidarı ile Türkiye’de bir ilk daha yaşandı. Turizm Bakanlığı tamamen “ahlakçı” zihniyetten yola çıkarak bir turizm şirketini sorgusuz sualsiz kapattı.
33 yıllık bir turizmcinin ve yanında çalışanların iş hayatına son verdi.
Olay şu: Cem Polatoğlu 33 yıldır turizm sektöründe. Daha önce Prontotur’u yönetiyordu şimdi de Baracuda turizmin sahibi. Daha çok kültür ve egzotik turlar düzenliyor. Vietnam, Kamboçya, Transilvanya, Phuket gibi yerlere tur paketleri hazırlıyor.
Polatoğlu’nun yazı geçmişi de var. Bir dönem Cumhuriyet’te turizm yazıları yazdığı gibi kendisine ait internet sitesinde de yazılar yazıyor.
Hükümetin kürtajı yasaklamaya çalışması üzerine kendi ifadesiyle “ironik” bir yazı kaleme alıyor. Yasaklamalarla bir yere varılamayacağını, yasaklanan şeyin “korsan”laşacağını belirtiyor ve örneğin kumarhanelerin yasaklanmasından sonra turizm şirketlerinin kumarhane olan yerlere turlar düzenlediklerini ve milyonlarca kişinin bu yolla kumarhanelere gittiğini anlatıyor ve sözü kürtaja getirerek “Bu yasakla birlikte Kuzey Kıbrıs, Kırım, Bosna ve diğer yakın komşularımıza Kürtaj ve sezaryen turları artacak gibi görünüyor. Araştırmalara göre Kırım’da anlaşmalı olduğumuz bir hastanede işlemler yapılmak kaydı ile 3 gece 4 gün turumuz “kürtaj dahil” 299 euro olarak satışa sunulabilir” diyor.
Bu yazı kimi gazetelerde yayınlanıyor. Bakanlık da ifade ve savunma bile almaya gerek görmeden Baracuda şirketinin lisansını iptal ediyor.
Peki bu kadar sert kararın arkasında acaba ne var? Polatoğlu, “Tahminime göre TÜRSAB Başkanı ile olan sürtüşmemiz etkili oldu” dedi. Polatoğlu iki dönem TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’a karşı aday olmuş. Ulusoy bundan çok rahatsızmış. Yazısını da şikâyet ederek “Ahlaki değerlerimizi ayaklar altına aldığını ayrıca Türkiye’nin imajını bozduğunu” ileri sürmüş.
Turizm Bakanlığı da Baracuda şirketinin lisansını “ahlaka aykırı davranmak” suçlamasıyla sorgusuz sualsiz iptal etmiş.
İnanılır gibi değil. Burası bir hukuk devleti mi yoksa muz cumhuriyeti mi? Hele bu hukuksuz kararı adında “kültür” geçen bir bakanlık alıyorsa, varın düşünün Türkiye’nin ne hâle geldiğini.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Turizm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »