.

Bakan Özhaseki’den flaş kentsel dönüşüm açıklamaları! Bekleyecek vakit yok….

Çevre ve Şehircilik bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm ile alakalı mühim değerlendirmelerde bulundu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda açıklamalarda belirleme edilen Özhaseki, “İstanbul’da deprem riskine karşı bekleyecek süre yok. Olası bir deprem karşısında Türkiye’nin bağımsızlığı gidebilir” dedi.

Kentsel Dönüşüm ile alakalı mühim açıklamalarda belirleme edilen Bakan Özhaseki, “İstanbul’da mümkün bir deprem karşısında Türkiye’nin bağımsızlığı gidebilir” açıklamasına katıldığını ifade etti. Özhaseki, “Bir an evvelce kentsel dönüşüm çalışmalarını süratlendırmamız gerekiyor” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2018 senesi bütçesinin görüşüldüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekilleri doğrulusunda sorulan suallere yanıt verdi.

Türkiye’de sancılı bir devre yaşamış kentsel dönüşüm ile alakalı etkileyici açıklamalarda belirleme edilen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, gündeme dair mühim konulara değindi. mümkün bir deprem karşısındaTürkiye’nin bağımsızlığı gider açıklamasını yapan Prof. Dr. Celal Şengör’e katıldığını ifade eden Bakan Özhaseki, ‘Ben katılıyorum. Hasarı ölçüyorum, 100 milyar dolar civarında. Deprem beklemez. Dönüşüm çalışmalarını acilen süratlendırmamız gerekiyor” dedi.

Kentsel dönüşümde asli prensiplerini aktaran Bakan Özhaseki, “Hedefimiz; Yeşil kısmı bol, kimlikli, sağlıklı, mağduriyet oluşturmayan bir dönüşüm” dedi.
Türkiye’de sağlıksız ve kimliksiz şehirler oluşturuldu!
Özhaseki konuşmasında, şehircilikte geç planlamalar, göç yoğunluğu başta olmak üzere, fakirlik ve eğitimsizlik gibi namacıylalerle hatalı uygulamalara imza atıldığını söyledi. Planlama yetkilerinin onlarca kurumda bulunduğunu dile getirerek, bütün bu sıkıntılarla Türkiye’de sağlıksız ve kimliksiz şehirlerin oluştuğunu vurguladı. Özhaseki, şehircilik bölümünde yaşanan sıkıntılarla alakalı hem belediyeler hem bakanlıklar hem de yurttaşların sorumluluklarının olduğunu söyledi.

Parsel bazlı yoğunluklar olmamalı

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi planlamasıyla alakalı problemlerin belirleme edildiğinin, bunların hatalı yerlere çekilebileceğini görmeleriyle beraber süratle revizyon kararı alındığının altını çizen Özhaseki, “Burada ilk olarak parsel bazlı yoğunluk artışlarını engelleyelim, yasak getirelim. Tek bir parsel amacıyla imar yükseltilmesin yasaklanmalı bu hal. Eğer ada bazlı bir kamu ihtiyacı, gereklilik varsa dönüşüm ve gerekçeler olabilir. Parsel bazlı değil ama ada bazlı bazı yoğunluk artışları verilebilir” diye konuştu.
İmar planlarının askıya çıkartılması içeriğine değinen Özhaseki, İlan askıları hiç olmadık yerde askıya sunuluyor. Bir imar müdürünün arka kapısında ufacık bir askı. Kim görebilir, fakat alakalı şahıslar belki ilgisini çekerse. BU hal değişmeli. En az 250 metre geriden bilinecek şekilde askıya çıkartılması gerekliliğini vurguladı.

Olası Büyük İstanbul Depremi

Son zamanlarda her bireyin dilinde olan bir söyleme değinen Bakan Özhaseki, 2030 senesine kadar çok büüyk bir deprem beklenmekte. 7 ve üstünde olacak bu depremler çok ciddi yıkımlara namacıyla olacak. İstanubl’da 600 binin üstünde riskli bina bulunuyor. Tanrı korusun, bunun yıkılması demek, hafif-orta hasarlıları söylemiyorum, bunun olması demek bir kere tamamen şehrin çökmesi, altyapının gitmesi demek. Binlerce insanın o evlerin altında can vermesi demek. Prof. Dr. Celal Şengör’ün mümkün bir deprem karşısında Türkiye’nin bağımsızlığının gideceğini söyledi. Ben katılıyorum. Hasarı ölçüyorum, 100 milyar dolar civarında. Acele etmeli, ve bir an evvelce dönüşüm süratlenmalı. Bina bazlı dönüşümlere biraz frene basıp alan bazlı dönüşüme geçilmesi gerekiyor. Alan bazlı dönüşüm yapılırken her türlü sosyal donatı hesaplanarak inşa ediliyor. İşte yeni planlamalarda, her arkadaşın belki de ittifak ettiği bir konu, mahalle konseptine geçilmesi gerekiyor. Kentsel dönüşüme dair yasa taslağının bir an evvelce çıkması lazım.

İstanbul’da 1 milyon 350 bin kaçak yapı 1994’ten evvelce yapıldığını ifade eden Özhaseki, “İşte haritalarla ispatı. Bu kaçak yapılarda CHP’nin payı var mı, yok mu?” diye konuştu.

Özhaseki, “İstanbul’da deprem riskine karşı bekleyecek süre yok” ifadelerini kullandı.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kentsel Dönüşüm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »