.

Atatürk’ü özlemle anıyoruz

Tarih 10 Kasım 1938… Saat 09:05… Yoktan bir ülke var eden, Mustafa Kemal Atatürk, yaşama gözünü yumdu. Milyonlar yasa boğuldu. Aradan 79 sene geçti. Acı hiç dinmedi. Atamızı hâlâ büyük bir özlem, saygı ve sevgiyle anıyoruz, arıyoruz!

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün yaşamı mücadele içersinde geçti. Ülkenin birliği ve bütünlüğü amacıyla, milletin özgürlüğü amacıyla gece gündüz uğraştı. Onun amacıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı hiçbir şeyden değerli değildi!.. Ocak 1938’de, siroz teşhisi konulduğunda da tek düşüncesi, Hatay’ın ana yurta bağlanmasıydı. Doktorların uyarılarına karşın ömrünün son günlerinde büyük bir heyecan ve şevkle bunun amacıyla çabaladı…

TÜM DÜNYA YASTA
Deniz havası iyi geldiği amacıyla bir vakit Savarona’da kaldı. Hastalığı ağırlaşınca İstanbul’daki Dolmabahçe Sarayı’na nakledildi. 5 Eylül 1938 günü vasiyetini yazıp servetini Türk Tarih ve Türk Dil kurumlarına bağışladı. Kasım ayı başında hali daha da ağırlaştı. Doktorları hep yanındaydı. Türk Milleti dualarıyla Atasını yalnız bırakmıyordu. Ve tarih 10 Kasım 1938, günlerden perşembe… Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, saat 9’u 5 geçe Dolmabahçe Sarayı’nda yaşama gözlerini yumdu. Atatürk’ün ölüm haberi bütün yurdu yasa boğdu. Sadece Türkiye’de değil çoğu ülkede de yas ilan edildi.

12 GENERAL OMUZLADI
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı, 16 Kasım 1938’de Dolmabahçe Sarayı’ndaki katafalka konuldu. İstanbullular son kez Atasıyla buluştu. Üç gün üç gece, gözü ihtiyar bir insan seli Mustafa Kemal Atatürk’e olan bağlığını gösterdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün cenaze namazı da 19 Kasım günü tekrar Dolmabahçe’de kılındı. On iki generalin omzunda sarayın dış kapısına çıkarılan tabut, top arabasına konularak, gözyaşları arasında Gülhane Parkı’na götürüldü.

ARADAN 79 YIL GEÇTİ…
Ulu Önder Atatürk’ün naaşı buradan Yavuz zırhlısına nakledildi. Büyükada açıklarına kadar Türk Donanması ve törene katılmak amacıyla gelen yabancı gemilerin eşlik ettiği Yavuz zırhlısı, cenazeyi İzmit’e götürdü. Mustafa Kemal’in naaşı buradan da özel bir trenle Ankara’ya gönderildi. 21 Kasım 1938’de yabancı devlet yetkililerinin de katıldığı büyük bir törende geçici kabri olan Etnografya Müzesi’ne defnedildi. Ulu Önder amacıyla hazırlanan anıt mezarın tamamlanmasının sonrasında Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı 10 Kasım 1953’te Etnografya Müzesi’nden alınarak Anıtkabir’e nakledildi. Yurdun her ilinden getirilmiş yurt toprağı hazırlanan ebedî istirahatgâhına yerleştirildi. Atatürk’ün aramızdan ayrılışının üzerinden tam 79 sene geçti. Fakat acı hiç dinmedi. Atatürk’ün açtığı yolda hiç durmadan ilerleyen, devrimlerine ve ilkelerine son nefesine kadar sahip çıkan Türk Milleti’nin, Atasına olan özlemi ve minneti her geride bıraktığımız gün daha arttı. O bundan sonra aramızda yok fakat onun yardımıyla biz varız…

Sözcü


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler, Konut Projeleri Manşet kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »