.

Ataşehir’de Kentsel Dönüşüm Başlıyor

Ataşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında kentsel dönüşüm protokolü imzalandı.Kentsel Dönüşüm

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile CHP’li Ataşehir Belediyesi, 250 dairenin yer aldığı İmar-İskan Konutlarını TOKİ ile birlikte dönüştürmek için kentsel dönüşüm protokolü imzaladı.
CHP’li Başkan İlgezdi, “En büyük isteğim Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu ile Başbakan Erdoğan’ın temel atma törenine birlikte katılması” dedi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile CHP’li Ataşehir Belediyesi, toplam bin 250 dairenin bulunduğu İmar-İskan Konutları’nı TOKİ’yle birlikte dönüştürecek. Proje iki yılda tamamlanacak. Hak sahiplerine ayda 700 TL de kira yardımı yapılacak
Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, yapılacak olan projeyle ilgili AKŞAM’a açıklamalarda bulundu. İşte İlgezdi’nin o açıklamaları:
“Ataşehir’de Şerifali Çiftliği olarak geçen bölge bin 250 konutluk bir yer. 1980 yılında yerleşim başlamış. Binalar o kadar kötü ki parmağınızı dokunsanız yıkılacak. Buraların dönüşümü için daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görüştük. Olmadı, beceremedik. Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’la protokol imzaladık. Protokolde Çevre Şehircilik Bakanlığı, Ataşehir Belediyesi, Emlak Gayrimenkul Ortaklığı ve TOKİ bulunuyor. Burada bakanlığın veya belediyenin herhangi bir çıkarı yok. Vatandaşın haklarını koruyarak protokole imza attık.”
Depremin Siyaseti Olmaz
Bu projenin CHP’li bir belediyenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte hayata geçireceği ilk proje olduğuna vurgu yapan İlgezdi, şöyle devam etti: İstanbul’da depremden kaçma şansınız yok. Depremin siyaseti olmaz. Deprem olduktan sonra bunun CHP’lisi, AKP’lisi veya MHP’lisi olmaz. Şu anda deprem olsa İstanbul’un yüzde 70’i yıkılır. Bu olayı işbirliği yaparak çözmemiz gerekiyor. Projeyi Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na götürdüm. İnceledikten sonra, ‘Vatandaşın lehine bir proje. Bunu hemen hayata geçirin’ talimatı verdi. Daha sonra aksaklıklar oldu. Erdoğan Bayraktar Çevre ve Şehircilik Bakanı olduktan sonra yeniden gündeme geldi. Yarım kalan bir projeyi hayata geçiriyoruz,”
Lüks Evlere Kavuşacaklar
Projeyle vatandaşın dairesinin üç kat değerleneceğini, 600-700 bin liralık lüks dairelere kavuşacağını dile getiren İlgezdi, “Vatandaşın evini yıkıp başka bir ilçede ona ev verirsen ‘rantsal dönüşüm’ söylemi doğru olur. Ama yerinde dönüşüm yaparak vatandaşın evini yenilersen bu kentsel dönüşümdür” diye konuştu.
Temeli Birlikte Atsınlar
Dönüşüm protokolünü geçen belediye meclisi gündemine aldıklarını anlatan İlgezdi, “Meclis toplantısında ilginç bir olay yaşandı” diyerek şöyle devam etti:
“AKP’li meclis üyeleri bu protokole ‘hayır’ oyu verdiler. Yani AKP’li bakanla yapmış olduğumuz projeye AKP’li meclis üyeleri ‘ret’ oyu verdiler. Kentsel dönüşüme ‘hayır’ dediler. Meclis’ten oy çokluğuyla geçirdik. Ben isterim ki bu projenin temelini Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’yla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan birlikte atsınlar.”

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kentsel Dönüşüm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar