.

Arsa Ve Arazi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 18 Madde

İstanbul’un en şu anda kıymetli semtlerinin vaktiyle tarla yada bostan bulunduğunuzu duymuşsunuzdur. Maslak’ın bostan diyarı, Kartal’ın balıkçı köyü bulunduğu resimler internette dolaşıyor. Pek çok genç anasına babasına sitem ediyor “Vaktiyle Maslak tarlaymış, namacıyla almadınız? Alsaydınız şimdi Ağaoğlu gibi olurduk” diyor.

Arazi ve arsa yatırımı aslında karlı mı? Yüksek getiri elde etmek amacıyla nelere ilgi etmek lazım? Bu yatırımlarda riskli konular neler? Arsa ve arazi yatırımları ne kadar vakitde kazandırır? Bu tür yatırım size ideal mu? Gelin bu soruların cevaplarına bakalım..

Sabırlı mısınız?
Arsa ve arazi yatırımı uzun vadeli bir yatırımdır, iyi bir getiri amacıyla 10 senedan 30 senea kadar beklemeniz gerekebilir. Bir konut yada işyeri kira getirisi ile size derli toplu kazanç sağlar fakat arsa ve arazi amacıyla uzun vakit getiri görmeden her sene emlak vergisi ödemeniz gerekecek. Arsa ve arazi yatırımında netice görmek amacıyla sabırlı olmanız gerekiyor.

Hangi vadede getiri hedefliyorsunuz?


Arsa ve arazi yatırımı uzun vadede getiri sağlar. Eğer hedefiniz 5-10 sene ise arsa, 10 sene üzerinde bekleme imkanınız var ise arazi yatırımı önerilir. Piyasaların yavaşladığı dehemmiyetlerde sayısal sayısal sayısal değerinden satış yapmanız zorlaşır ve pazarının düzelmesini beklemek mecburiyetinde kalabilirsiniz.

İmar hali nasıl?
Arazi imarsız toprak parçasıdır, satın aldığınız araziye imar geldiği zaman çok yüksek kazanç edinebilirsiniz ama imar gelmez ise değer artışı sınırlı kalır. Arsa imarlı toprak parçasıdır, bulunduğu bölümde nüfus ve ticaret arttıkça değerlenir, ilaveten imar farklılığı ile daha çok inşaat yapılır duruma gelir ise sayısal sayısal sayısal değeri aynı oranda artar. Bölge Gelişim Planlarını takip edin, bu planlar arsa yada araziye gelecekte değer katacak yatırımları içerir.

İmar planı nasıl?
Satın almayı planladığınız arsa yada arazinin tabi bulunduğu imar planı ile alakalı alakalı belediyeden bilgi alın. Arsalar konut kısmı, ticaret kısmı, endüstri kısmı, ticaret+konut gibi farklılaşıyor, bu kategorilerin yatırımınıza mümkün tesirlerini değerlendirin. İmar planına göre arsaya ne kadar inşaat gerçekleşebileceğini inceleyin. Arsanın sayısal sayısal sayısal değeri yapılacak olan inşaata göre değişir.

Konumu nasıl?


“Gayrimenkulde en mühim 3 şey nedir?” sorusu konumun (lokasyon) ehemmiyetini vurgulamak amacıyla kullanılır, cevap şudur: “konum, konum, konum”. Arsa ve arazide en mühim neden konumudur. Arsanızın yakınındaki nüfusun, ticaretin ve üretimin artışı yatırımınızın değer artışını belirler. Arazinin değer artışını yakınındaki nüfus, ticaret ve endüstri artışı, yakınına gelen yatırımlar ve altyapı projeleri belirler. Bu ilerlemeler bir vakit sonra arazinin bulunduğu bölgeye imarı getirir ve arazi arsaya dönüşebilir. Şehirlerin gelişim aksı üzerindeki araziler daha süratli değerlenir. Küçük şehirler genellikle büyük şehire giden yol zamanınce genişlerler, bu yöndeki yatırımlar daha karlı olabilir. Arazi yatırımında gaye imar gelebilecek bir araziyi imar gelmeden evvelce alabilmek ve imar ile gelen değer artışından faydalanmaktır.

Ne kadar risk alacaksınız?
İmarlı arsa risksizdir nüfus artışı sürdükçe ve ekonomi geliştikçe sayısal sayısal sayısal değeri belli bir oranda artar. İmarsız arazi ise risklidir imar gelene kadar genellikle yalnızca sayısal sayısal sayısal değerini korur ama imar gelir ise getirisi çok yüksek olur.

Hangilerinden kaçınmalı?
Hisseli tapulardan, sit alanlarından, su havzasından uzak durmak gerekir. Hisseli tapuda başka ortaklar şufa haklarını kullanarak tapuyu sizden ödediğiniz bedel ile alabilirler. Su havzası ve sit alanları imara açılmaz bu gayela yatırımınız beklediğiniz getiriyi getirmez. Ormana yakın araziler de risklidir, orman bölgesi kapsamına alınabilirler. Kare şeklindeki arsalar idealdir, diktörtgen arsalar da cazip olabilir. Yamuk ve yuvarlak şekildeki arsalar inşaatı ve tüketimi zorlaştırdığı amacıyla risklidir.

Yola cephesi ne kadar?
Arsanın yola cephesi ve cephe genişliği sayısal sayısal sayısal değerini arttırır. Eğer buraya ticari bir yapı yapılır ise geniş cephe büyük vitrin ve tabela kısmı yardımıyla getiriyi arttırır.

Arsayı hangi büyüklükte alabilmek lazım?

Satın alacağınız arsanızın sayısal sayısal sayısal değerini üstüne yapılacak inşaat ile belirleyecek. Alacağınız arsanın bölgenin gelecekte gereksinimi olacak inşaatların gerçekleşebileceği büyüklükte ve şekilde olmasına ilgi edin.

Araziyi hangi büyüklükte alabilmek lazım?
İmar geldiği zaman arazi arsaya dönüşürken sahip bulunduğunuz alan %40’a kadar küçülür bu yüzden alacağınız arazinin bu kesintiden sonra bile inşaat yapabilir büyüklükte olması gerekir.

Arazi çiftlik evine ideal mu?
Doğası ya da görünümü güzel bir arazi alırsanız imar gelmese bile bir vakit sonra buraya çiftlik evi gerçekleştirme amacıyla talep gelebilir. Bir tarlaya çiftlik evi yapabilir olması amacıyla ise en az 5.250 m2’ye gereksinim var zira tarla vasıflı araziyi 5000 m2 altına düşüremezsiniz ve maksimum yapı kısmı 250 m2 bulunduğu amacıyla 5.250 m2 en az gereksinim. Hem de çiftlik evi yapabilmek amacıyla parselin kadastral yola cephesi olması gerekiyor.

Arazinin jeolojik yapısı nasıl?
Deprem gerçeği evvelceden ehemmiyet verilmeyen faktörleri ön plana çıkartıyor. Alacağınız arazinin jeolojik yapısı imar gelir ise o bölgeye uygulanabilecek inşaat özelliklerini belirleyecektir.

İşgalden koruyabilecek misiniz?
Tarla vasıflı bir araziyi bir çiftçiye kiraya sunarak hem gelir elde edebilir, hem de sahipli bulunduğunu göstererek koruyabilirsiniz. Eğer alacağınız arazide yada arsada etkinlik olmayacak ise çit ile dönüştürerek işgalden güvenliğini sağlamak iyi bir düşünce olabilir.

Gördüğünüz yeri aldığınıza nasıl emin olacaksınız?

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün Parsel Sorgulama Uygulamasından faydalanarak size gösterilen yer ile alacağınız tapunun aynı yer olup olmadığını denetim edebilirsiniz. Eğer şüpheye düşerseniz Kadastro Müdürlüğünden tapu senedinde belirti edilen arsanın sınır tespitini isteyebilirsiniz.

Tapudaki hal nasıl?
Arsanın tapudaki halini denetim edin, ipotek, haciz yada şerh var mı? Var ise, şunlar temizlenmeden ödeme yapmayın.

Fiyat cazip mi?
Doğru fiyattan alım gerçekleştirme çok mühim. Arsanın fiyatını uygulanabilecek inşaat ve bu inşaatın getirisi belirler, şunları hesaplamak amacıyla profesyonel yardım alabilirsiniz. Arsanın sayısal sayısal sayısal değerini saptamak amacıyla Emsal Karşılaştırma ve Proje Geliştirme Yöntemi kullanılabilir. Arazinin fiyatını geçmişte etrafta satılmış olan araziler ve imar gelme olsılığı belirler, bu konularda bilgi sahibi değilseniz çabuk etmeyin.

Kredi kullanacak mısınız?
Eğer kredi kullanırsanız ve şu anki geliriniz aksar ise krediyi ödeme imkanınız olacak mı? Arsa ve arazi süratli satılan gayrimenkuller değildir, sıkıştığınızda derhal nakite çeviremezsiniz. Bütçenizi ve ne kadar krediyi problemsiz ödeyebileceğinizi belirleyin.

Beyan etmeyi ihmal etmeyin!
Gayrimenkulü satın aldıktan sonra alakalı belediyenin hesap işlerine gayrimenkulü aldığınızı beyan etmeniz gerekiyor. Bu beyan zamanı içersinde yapılmaz ise cezalı vergi tahakkuku söz konusu.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Konut Projeleri Manşet, Listeler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »