.

Antalya’dan 50 Bin 2B Başvurusu

Antalya Defterdarı Hidayet Mat, 2B başvurularının il genelinde 50 bine yaklaştığını açıkladı..

Antalya Defterdarı Hidayet Mat, 7 Mayıs 2012 tarihinden bu yana yapılan 2B başvurusu sayısının 50 bine yaklaştığını açıkladı. Kamuoyunda 2B olarak bilinen ve 6292 sayılı kanuna satışı gerçekleştirilen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışı mal müdürlüklerince alınmaya devam edildiğini de belirten Mat, 2B arazisi kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlandığını da ekledi.

Mat, kullanılan 2B arazileri için peşin ödemede yüzde 44, taksitli ödemelerde yüzde 30 indirimli ihalesiz doğrudan satın alınması, son 5 yıl için tahsil edilen ecrimisillerin satış bedelinden indirilmesi, tapuda yapılacak işlemlerde harçtan muaf olunması ve satış bedellerinin ödenmesinde kolaylık sağlanmasını amaçladıklarını ifade etti.

Mat, belediye mücavir alan sınırları içerisinde 3 yılda faizsiz 6 taksit, belediye mücavir alan sınırları dışında ise 4 yılda faizsiz 8 taksitte ödenebilmesi imkanları getirilerek 2B arazisi kullanıcılarına avantajlar sağlandığını vurguladı.

2B kullanıcılarının satış bedellerinden mahsup edilmek üzere belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan taşınmazlar için 2 bin lira, dışında olanlar için de bin lira başvuru bedeli yatırarak satın alma başvuru yapma işleminin devam ettiğini bildiren Mat, bununla birlikte 4 Temmuz’da yürürlüğe giren 345 Nolu Milli Emlak Genel Tebliğine göre, 2B arazisi kullanıcılarının başvuru bedellerini başvuru süresinin bitim tarihine kadar ödemek şartıyla başvuru bedeli ödemeksizin başvuru yapabileceklerini kaydetti.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILIYOR?
Hidayet Mat, vatandaşların 2B başvuru bedellerini Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası’nın tüm şubeleri ile defterdarlık muhasebe müdürlüğü ve mal müdürlüklerine yatırılabilmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Mat, 2B arazileri ile ilgili bilgi için ‘@antalyada2b’ Twitter adresi, ‘antalyadefterdarligi@yahoo.com’ e-mail adresi ve ‘0242 2386502’ telefon danışma hattından her türlü sorunun cevaplandırıldığını ve bilgi verildiğini de ifade etti.

Kaynak: NTVMSNBC


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Arsa ve Arazi kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »