.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Tuna oldu

AK Parti, Melih Gökçek’in istifası ile boşalan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna’yı aday gösterdi.

Ankara’da Melih Gökçek’in istifasını açıklamasının sonrasında yeni başkan bugün belli oluyor. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya düzenlediği basın toplantısında AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayının Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna olduğunu açıkladı.

Geçen cumartesi günü gerçekleşen temayül yoklamasında Mustafa Tuna birinci çıkmıştı.Açıklamanın sonrasında Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi yeni başkanı seçmek amacıyla toplanacak. CHP ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde aday göstermedi.

SEÇİM İLK TURDA SONUÇLANABİLİR

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılacak seçimde başkanın seçilmesi amacıyla ilk iki turda, salt çoğunluk, yani 94 oy aranacak. Belediye Meclisi’nde AK Parti’nin sandalye adedi 100. Bu sayı, başkanın ikinci tura kalmadan seçilmesine yetiyor. CHP ve MHP ise aday çıkarmayacak, seçime katılmayacak. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na 28 Ekim’de istifasını aktaran Melih Gökçek’in yerine Ali İhsan Ölmez vekalet ediyor.

TUNA’DAN İLK AÇIKLAMA

Adaylığı belirtiler Tuna’dan açıklama yaptı. Destek isteyen Tuna, “Bu itimata layık olmak üzere bundan sonra da hep birlikte el ele çalışacağız. Melih başkana hizmetlerinden ötürü teşekkür ediyoruz. Ben yine hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sağolun varolun” dedi.

MUSTAFA TUNA KİMDİR?

Mustafa Tuna, 1957 senesinde Sivas’ın Şarkışla eyaletinde doğdu. 1980 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1982 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Yüksek Mühendis ünvanını alan Tuna, 1982-1983 yılları arasında eğitim amacıyla ABD’de bulundu. Akademik gereklilikleri yerine getireren “Atıksu Arıtma Tesisleri Maliyet İndeksi ve Debi – Maliyet İlişkileri” konusundaki çabuk çalışmasını tamamladı. Tezinin sonrasında kendine İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü doğrulusunda 1995 senesinde Doktor Yüksek Mühendis unvanı verilmiştir.

1998 senesinde Su Kirlenmesi ve Kontrolü Bilim Dalı’nda Üniversitelerarası Kurul doğrulusunda “Doçent” ünvanını elde eden Mustafa Tuna, özel sektör çalışmalarıyla birlikte etraf teknolojisi, altyapı planlaması ve mühendislik ekonomisi alanlarında da akademik çalışmalarını sürdürdü.
Yaptığı ulusal ve uluslararası bilimsel yayınlar nedeniyle kendine TÜBİTAK doğrulusunda “Yayın Teşvik Ödülü” verilmiştir.

29 Mart 2009 senesinde Ankara Sincan Belediye Başkanı olarak seçilen Mustafa Tuna, 2014 ulusal seçimlerinde bir kere daha Sincan Belediye Başkanı olarak seçilmiştir.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »