.

AKM’nin proje tanıtımı 6 Kasım’da yapılacak

Yıkılarak opera binasına dönüştürülecek olan Atatürk Kültür Merkezi’nin tanıtım lansmanı 6 Kasım’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile yapılacak.

Bir vakitler İstanbul’da kültür ve sanatın kalbinin attığı merkezin son durumuna dair bildirimde tespit edilen AKM Müdürü Cahit Koca, binanın duvarlarının döküldüğünü, kolon ve kirişlerindeki demirler çürüdüğü için dokunulduğunda toz durumunu aldığını söyledi.

Koca, binanın temelinin atılmasının 1946’ya dayandığını belirterek, “Bina 1969’larda etkinliğe geçmiş. Faaliyete atlattıktan sonra 1970 senesinde bir yangın çıkıyor.
Yangından sonra AKM tadilatı, 8 sene sürüyor. Yani o 8 sene ortamında sanat kuruluşlarının hepsi dışarıda. Daha sonra 2008 senesinde, 2010 Kültür Başkenti Ajansı doğrulusunda restore edilecekti. Ancak detaylı nedenlerden dolayı yapılamadı. Yapılamayışının detaylı nedenleri var ama bunların en büyük nedenlerinden biri, binanın aslında kullanım tarihi bitmiştir. Çünkü üniversiteden oluşturulan raporda da bundan sonra bu binanın demirlerinin, kolonlarının ve yeterlilik yönünden İstanbul gibi metropol bir kentte bu kültür merkezinin yeterli olmadığını gördük. Hem yeterlilik yönünden hem kullanım yönünden belki 1960’larda, 1950’lerde iyi bir binaydı ancak günümüzün şartlarına göre yeterli olmayan bir bina.” dedi.

Merkezinin mevkisine işaret eden Koca, şunları aktardı: “Gerek bakanımız, lüzum başbakanımız, lüzum İstanbul sevdalısı olan sayın cumhurbaşkanımız, Taksim Meydanı’nda çok güzel bir kültür merkezi yapılacağını defalarca anlatmışlardır. Ancak birtakım kümelerin ‘yok AVM ya da cami olacak’ dedikoduları var. Tanrı nasip ederse son noktaya geldi. Nasip olursa tekrar pazartesi Haliç Kongre Merkezi’nde nasıl bir kültür merkezinin olacağını sayın Cumhurbaşkanımızın kendileri vatandaşlarımıza takdim edecektir. Bu arada bu binanın tekrardan restore edilmesi söz hususu değildir. Yani binanın yapımı ile alakalı sayın bakanımız sağ olsun büyük emek sarf etti. Başbakanımız ve cumhurbaşkanımız bu hususta dirayet gösterdiler. Evet İstanbul çok önemli, kültür çok önemli, kültüre ve sanat çok değer veren bakanımız, başbakanımız, cumhurbaşkanımız. İstanbul sevdalısı cumhurbaşkanımızın gönlünde yatan bir kültür merkezinin tanıtımı Tanrı nasip ederse pazartesi günü sunulacak. Son teknoloji, son sistem ve kullanım kısmı daha büyük ve geniş olan bir kültür merkezi düşünülüyor.”

Cahit Koca, ivedilikle binanın yıkılması ve yeni binanın yapımına başlanması lüzumluliğini kaydetti.

AKM, 1946’da tiyatro binası olarak projelendirilerek inşaatına başlandı

Mimar August Perret doğrulusunda Taksim Meydanı’nda, 1946’da tiyatro binası olarak projelendirilerek inşaatına başlanan merkez, 1969’da İstanbul Kültür Sarayı adıyla hizmete açıldı. 1970’te bir oyun esnasında çıkan yangın neticesi kullanılamaz duruma gelen bina, onarımların sonrasında 1977’de tekrardan sanatseverlerle buluştu.

Koruma kurulu kararıyla binanın bulunduğu alan 1993’te “kentsel sit kısmı”, bina da 1999’da “korunması lüzumlu kültür varlığı” olarak tescil edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının talebiyle Sakarya Üniversitesi’nin 2007 tarihinde hazırladığı binanın betonarme taşıyıcı düzeneğinin dayanımı ile alakalı raporda, binanın takviye edilmesi lüzumtiği belirtildi.
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı doğrulusunda imzalanan protokol kapsamında 2009’da tamirat ve tadilat işi idurumasi yapıldı. Yapılacak işler, kurul doğrulusunda da onaylanmasına karşın İstanbul 9. İdare Mahkemesi, aynı sene içersinde, dava hususu Koruma Kurulu Kararı’nın ve eki, avan projenin iptaline karar verdi.

Bunun üzerine, merkezin sahip olunan durumu ile korunması, yalnızca güçlendirme, tamirat ve tadilat yapılmasına dair projeler hazırlandı. Bakanlıkça 2012’de, “İstanbul Atatürk Kültür Merkezi Güçlendirme, Tadilat ve Tamirat İşleri” işinin idurumasi gerçekleştirildi.

Binada söküm işleri tamamlandıktan sonra, İTÜ İnşaat Fakültesince oluşturulan araştırma neticesi tahribatın beklenenin üstünde bulunduğu raporu sonrasında, 23 Mayıs 2013 tarih ve 101321 saseneı Bakanlık Makamı oluru ile binanın tadilat işleminin durdurulmasına karar verildi.
AKM’nin çürüyen kolon ve kirişleri tehlike oluşturuyor.

Kapılarını 2008’de kapatan AKM’nin son durumunu AA ekibi görüntüledi. Yetkililerden alınan bilgiye göre; güçlendirme, tadilat ve tamirat işi kapsamında ilk iş olarak oluşturulan söküm (iç ve dış kaplama malzemelerinin sökülmesi) işleminden sonra, binada seneler içersinde meydana gelen tahribat meydana çıkmış. AA doğrulusunda çekilen görüntülerde bu tahribat net bir şekilde görülüyor. Kiriş ve kolonlarında ufalanmalar, sarfedilen demirlerin çürümesi, bundan dolayı parça parça ele geldiği, zemin ve tavanlarda delikler oluştuğu gözleniyor. Zeminin derhal her yerinde duvar ve tavandan dökülen beton parçaları ve kum bulunduğu ilgi çekiyor.

1970’li senelerde yapıldığı fikir edinilen güçlendirmede, büyütülmeye çalışılan kolonlar sahip olunan kolona bağlanmadığı ve var olan demirlere sabitlenmediği amacıyla demir uçları açıkta duruyor. Bunun da binanın yükünü taşımak yerine çoktan yük getirdiği ifade ediliyor.

İstanbul’un gözde kültür ve sanat merkezlerinden olması dilenen AKM, dört gözle İstanbullu sanatseverlerle buluşacağı günleri bekliyor.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »