.

Akkuyu NGS’nin İptal Davası Reddedildi

CHP tarafından Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi için Türkiye ile Rusya arasındaki anlaşmayı onaylayana yasanın iptal için açılan dava Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi.Akkuyu NGS

CHP tarafından Anayasa Mahkemesi’ne yapılan Türkiye ile Rusya arasında Akkuyu Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimini kapsayan işbirliğine ilişkin anlaşmayı onaylayan yasanın iptali için yaptığı başvuru mehkeme tarafından reddedildi.

Anayasa Mahkemesi’nin dava ile ilgili kararında şu ifadeler yer aldı;

“Kanun, 12.5.2010 tarihinde Ankara’da imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti’nde Akkuyu Sahası’nda Bir Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin anlaşmanın onaylanmasının uygun bulunduğuna dairdir.

Üç maddeden oluşan Kanun’un iptali istenen 1. maddesi, antlaşmanın onaylanmasının uygun bulunduğunu belirtmektedir. Kanun’un 2. maddesinde Kanun’un yayımı tarihinde yürürlüğe gireceği, son maddesinde ise Kanun’un yürütülmesi görevinin Bakanlar Kuruluna ait olduğu hükme bağlanmaktadır. Kanun’un dava konusu kural olan 1. maddesi, uygun bulduğu Anlaşma ile birlikte anlam taşımaktadır ve ancak onunla birlikte ele alındığında hukuk düzenimizde etki yapabilir niteliktedir. Bu nedenle, söz konusu kuralın denetiminin ancak Anlaşma kuralları gözetilerek yapılabileceği, bunun da Anayasa’nın 90. maddesinde yasaklanan antlaşma kurallarının denetlenmesi anlamına geleceği açıktır.”


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Enerji kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »