.

AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül iki bina yıktlar eleştirilerine cevap verdi

AYDIN ŞENGÜL, İKİ BİNA YIKTILAR ELEŞTİRİLERİNE CEVAP VERDİ:

“ONLARIN HAYALLERİNİN BİTTİĞİ YERDE BİZİM GERÇEKLERİMİZ BAŞLAR”

 

AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli’nin   Kentsel dönüşüm için ‘İzmir’de iki bina yıktılar’ sözüne karşı sert tepki gösterdi: “İki binanın yıkımı sedece başlangıç ve sembolik olarak yapıldı. Hala konuyu anlamamışlar, onların hayellerinin bittiği yerde bizim gerceklerimiz başlar.”

 

İzmir’in geçmişte muteşem bir güzelliğe sahip olduğunu ifade eden Şengül, “İzmir’imizi zaman içerisinde  çarpık yapılaşmalarla çirkinleştirdik. İnşallah  yaptığımız bu sembolik yıkımla, İzmir’in  eski güzel günlere dönmesi  adına  tarihi bir adım attık. Bugün küçük bir adımla  yarının İzmir’i ve Türkiye’si için büyük bir adım atmış olduk” dedi.

TBMM Çevre Komisyonu Katip Üyesi Aydın Şengül, Kentsel dönüşümde başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın İzmir’e ayrı bir önem ve değer verdiğini ifade ederek, İzmir’de Kentsel dönüşüm için 18 alan tespit yapıldığını, bunların on tanesinin merkez ilçeyi kapsadığını ve kentsel dönüşüm yapılacak konutların İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yer alan toplam konutları içindeki payının yüzde 46’sını olduğunu ifade etti.

 

Şengül, İzmir’de kentsel dönüşüm için oldukça titiz çalışıldığını, Bayındırlık İl Müdürlüğü Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyelerden ve TÜİK’ten (Türkiye İstatistik Kurumu) elde edilen veriler ile alan nüfusu, konut sayısı, bina yapısı, bina yaşı, yapı fiziki durumları, kent dinamiği ve estetiğine etkileri açısından ayrıntılı mevcut durum analizlerinin yapıldığını açıkladı.

Şengül, 1/25 bin ölçekli İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı Nazım İmar Planı Revizyonu temel alınarak yapılan değerlendirmeler sonucunu ise  şöyle açıkladı:

“Toplam 18 adet Yenileme-Sağlıklaştırma alanı bulunduğu, (1/25000 Söz konusu plan üzerinde bu bölgeler 1’den 18’e kadar numaralandırılmıştır), bu alanların 10 merkez ilçeyi kapsadığı  (Bornova, Karşıyaka, Menemen, Buca, Konak, Çiğli, Gaziemir, Narlıdere, Bayraklı, Karabağlar), bu alanların  102 adet mahalleyi kapsadığı, Bu alanların, yüzölçümü olarak 4435 ha olduğu (44.350.000 m2)  18 adet Yenileme-Sağlıklaştırma alanının, İzmir Büyükşehir Belediye sınırları içerisinde bulunan toplam konut alanının yüzde 46,5’ini oluşturduğu, bu alanlarda  882.010 kişinin yaşadığı ve  toplam nüfusa oranının yüzde 25 olduğu,  Bu alanlarda konut sayısının 313.114 olduğu ve bu konutların İzmir Büyükşehir Belediye sınırları içerisindeki toplam konut sayısına oranının (Bornova, Karşıyaka, Menemen, Buca, Konak, Çiğli, Gaziemir, Narlıdere, Bayraklı, Karabağlar) yüzde 29  olduğu, tespit edilmiştir.

Aydın Şengül Kimdir?

1968’da Trabzon’da doğdu. DEÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunu. Türkiyenin pek çok ilinde planlama çalışmaları yaptı. Siyasete AK PARTİ ile başladı. 2002·2007 arası Başkan Yardımcısı, 2007· 2009.11 Başkanı, 2009·2011 il Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. İngilizce biliyor, evli ve 3çocuk babası.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »