.

Ahi Çelebi Camii yenilendi

1539 ve 1653’te çıkan yangınlarda kullanılamaz hale gelen Ahi Çelebi Camii, ikinci yangından sonra Mimar Sinan tarafından tamir edilmişti. Cami şimdi tekrar yenilendi

1894 depreminde de zarar gören ve onarım geçiren cami, Evliya Çelebi’nin seyahat rüyasını gördüğü yer olarak biliniyor. Ahi Ahmet Çelebi’nin doktorluktan kazandığı parayla inşa ettirdiği yapıyı, Evliya Çelebi ”Helal parayla yapılmış cami” olarak anlatmıştı. Çelebi, İstanbul’daki evinde uykuyla uyanıklık arasındaki rüyasında kendisini bu camide, minberin olduğu yerde görmüştü. Camiinin imamı Bayram Tekin, her cuma hutbesinde  Evliya Çelebi’nin rüyasını anlatıyor, insanların nasıl bir yerde namaz kıldıklarının farkında olmasını istiyor.

 


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Mimarlık kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »