.

Adana’da İmar Sorunu Arsa ve Konut Fiyatlarını Artırdı

İnşaata elverişli alanların yüzde 70’i imara kapalı olan Adana’da arsa fiyatları yüzde 100, konut fiyatları ise yüzde 50 oranında arttı.İmar Sorunu

Sık değiştirilen imar planları  ve ulaşım master planının olmaması sebebiyle inşaat sektörünün kırmzıı alarm verdiği Adana’da inşaata elverişli arsaların yüzde 70’inin imara kapalı olması arsa ve daire fiyatlarının yüzde 100’e varan oranda artmasına neden oldu.

Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) Başkanı Murtaza Kılçık,  Adana’da inşaat yapılabilen çok az miktarda alan olduğunu ve bu sebeple kentin inşaat yapım hızında diğer şehirlere göre oldukça geri kaldığını vurguladı.

Kılçık, Adana’da inşaat yapılabilecek alanların yüzde 70’inin imara kapalı olması sebebiyle arsa maliyetlerinin ve konut fiyatlarının arttığını belirterek, “Adana’da 1.2 yoğunluklu bir arsanın metrekaresi bin liradan satılıyor. Bu rakam Adana için çok yüksek. İmar sıkıntısı yaşanmasa normal şartlarda bu arsaların metrekaresinin 500-600 TL civarında olması gerekiyor. Arsa fîyadannda yüzdelOO’lük bir artış söz konusu. Bu da daire fiyatına da yüzde 50 oranında yansıyor” dedi.

Adana’daki müteahhitlerin başka illerde yatırım arayışına girdiğini ifade eden Kılçık, imar sorunu çözüldüğünde Adana’daki inşaat sektörünün en az yüzde 100 büyüyeceğini belirtti.

Kılçık şöyle devam etti: “Biz yeni imar parselleri de oluşsun istemiyoruz. En azından daha önceki planlarda 25 binlik konut parseli olarak gösterilmiş ve imar adaları oluşturulmuş yerlerin yeniden açılmasını istiyoruz. Ayrıca şehir içinde dönüşüme muhtaç çok fazla alan var. Burada destekler artırılıp imkanlar sağlandığında inşaat yapılabilecek ciddi bir alan oluşacak.” Kılçık, Adana’daki binaların da yarısından fazlasının ruhsatsız veya ruhsata aykırı olduğunu vurguladı.

İmar sorunu için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü, Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ile görüştüklerini belirten Kılçık, ilgili makamların Adana’daki imar sorunlarını bildiklerini,  bölgelerin imara kapalı olsa dahi Adana’ya yardımcı olacaklarının sözünü aldıklarını ifade etti.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Emlak Konut kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »