.

9 ayda yurt dışında 7.7 milyar dolarlık proje yaptık

Ekonomi Bakanlığı bilgilerine göre, 2016 seneninın ilk 9 ayında vatan dışında 4.1 milyar ABD Doları değerinde 65 yeni proje, 2017 seneninın aynı devreinde ise 7.7 milyar ABD Doları tutarında 120 yeni proje üstlenildiği kaydedildi.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), inşaat sektörü ve ekonomi çevreleri doğrulusunda ilgile takip edilen 2017 senesi 3. çeyrek ekonomik ve sektörel analizini yayımladı. ‘Ekonomik Gelişme ve Siyasi Sorunlar Sarkacında’ başlıklı Ekim 2017 analizinde, “Küresel ekonomi son birkaç senedir para politikalarıyla desteklenen süratli büyüme ile jeopolitik tehlikelerin baskısı altında kalan bir sarkaçta gidip gelmektedir. Küresel büyüme bir yandan yüzde 3.5 ile 2011 senesinden bu yana en yüksek düzeye çıkarken, çoğalan siyasi tehlikeler ve belirsizlik öğeleri, küresel aktivitenin sürdürülebilir ve istikrarlı bir büyüme patikasında patinaj yapmasına yol açmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Genel konjonktürden ve bilhassa ana pazarlardaki ilerlemelerden en ağır büyülenen sektörlerden birisi olan vatan dışı müteahhitlik sektörünün, 2017 senesi Eylül sonu itibarıyla 2016 seneninın aynı devresine kıyasla göreli iyileşme sağlandığı vurgulandı. Ekonomi Bakanlığı bilgilerine göre, 2016 seneninın ilk 9 ayında vatandışında 4.1 milyar ABD Doları değerinde 65 yeni proje, 2017 seneninın aynı devreinde ise 7.7 milyar ABD Doları tutarında 120 yeni proje üstlenildiği kaydedildi.

TMB Ekim 2017 raporunda genel ekonomi ve sektöre dair ilgi çeken başlıklar:

Ekonomide canlanma: Türkiye ekonomisine dair açıklanmakta olan veriler, ekonomik aktivitede büyük oranda canlanma bulunduğunu göstermektedir. 2017 ilk yarısene büyüme bilgileri beklenilen düzeyin gerektiğince üstünde bir ekonomik performansa işaret etmiş, uzun süredir iç talep ve tüketim çoğunluklu büyüyen ekonomiye senenin ilk %50 sinde net dışalım ve yatırım kalemlerinin katkı sağlaması ilaveten pozitif bir ilerleme olarak değerlendirilmiştir.

Yatırım ortamının iyileştirilmesi: Kısa vadeli sermaye hareketleri dışında, uzun vadeli direkt olarak yatırımı arttıracak, bir diğer söyleyişle üretim, dışalım, istihdam yönünden da ekonomiyi destekleyecek bir ortamın sağlanması adına, yatırım ortamının iyileştirilmesi gerektiği dile getirilmektedir. Belirsizliklerin böylesi yüksek bulunduğu bir devrede, ülkenin kalkınma potansiyelini iyileştirmek, ekonomik büyümeyi sürdürülebilir kılmak üzere atılacak tesirn adımlar hayati ehemmiyet taşımaktadır.

İnşaatta süratli büyüme eğilimi: 2016 senesinde inşaat sektörü tekrardan süratli büyüme eğilimini yakalamıştır. TÜİK’in büyüme bilgilerinde yaptığı düzeltme doğrultusunda, 2016 senesi bütününde GSYH yüzde 3.2 seviyesinda büyüme gösterirken inşaat pazarında büyüme yüzde 5.4 olarak ölçülmüştür. 2017 seneninın ilk çeyreğinde GSYH büyümesi yüzde 5.2, inşaat sektörü büyümesi yüzde 6.0 olmuştur. Yılın ikinci çeyreğinde ise Türkiye ekonomisi yüzde 5.1 seviyesinda büyürken, inşaat sektörünün yüzde 6.8 seviyesinda büyüme gösterdiği açıklanmıştır. Böylece 2017 seneninın ilk %50 sinde genel ekonomi yüzde 5.1, inşaat sektörü yüzde 6.4 büyüme sergilemiştir.

Altyapı projeleri amacıyla risk öğeleri artıyor: Önümüzdeki devrede de kamu yatırımları ile kentsel dönüşüm sürecinin inşaat pazarında büyüme ivmesini desteklemeye devam edeceği öngörülmektedir. Diğer yandan, yüksek finansman ihtiyacı tespit edilen altyapı projelerinin seyri yönünden pazar koşulları ehemmiyet taşımakta; küresel likidite koşullarında önümüzdeki devre amacıyla öngörülen daralmalar, jeopolitik tehlikelerde artış eğilimi, döviz kurlarının yüksek seyri ve faiz tarafındaki ilerlemeler inşaat yatırımları üstündeki risk öğelerinı arttırmaktadır.

İnşaat genel ekonomik performansın üstünde: Sektöre dair yatırım fırsatları ve finansman tehlikeleri beraber değerlendirildiğinde, inşaat pazarındaki büyümenin önümüzdeki devrede genel ekonomik performansın üstünde seyretmeyi sürdürmesi beklenmektedir.

Konutta ivme hızlandı: Türkiye’de toplam inşaat sektörü üretiminin %50 sinden çoğunu meydana getiren konut üretiminde ivme geçen devrede hızlanmış; bina inşaatı alt segmentinin toplam inşaat faaliyetlerindeki payı artmıştır. Hızlı kentleşme paralelinde yeni yerleşim alanlarının ilerlemesi ve kentsel dönüşüm gibi tesir kısmı gerektiğince geniş projeler, konut segmentinde faaliyetin mühim oranda yükselmesine sebep olmuştur.

Tapu harcı indirimi sıçrama getirdi: Geçtiğimiz devrede, alınan tedbirlerin de tesirsiyle toplam satışlar senenin ilk dokuz ay toplamında senelik bazda yüzde 10.1 seviyesinda artmıştır. Genellikle Eylül ayında senelik bazda yüzde 29 artışla sıçrama yapan ve 140 bine ulaşan satışlarda temel etmenin, Mart ayında yürürlüğe giren ve 30 Eylül tarihinde sona eren tapu harcı indirimi bulunduğu ifade edilmektedir.

Yüzde 8 KDV devam etmeli: Mevcut ekonomik konjonktür, gayrimenkul stoku ve ekonomik beklentiler ehemmiyete alındığında, yüzde 8 KDV seviyesi uygulamasına en azından altı ay devam edilmesinin konut stokunun eritilmesi yönünden büyük ehemmiyet taşıdığı değerlendirilmektedir.

350 milyar dolarlık proje: Türk müteahhitlik firmalarınca 1972’den 2017 Eylül sonuna kadar 118 ülkede üstlenilen 9100 projenin toplam bedeli 350 milyar ABD Dolarına ulaşmıştır. Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin başladığı tarihten bu yana üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında ilk 5 ülke Rusya (%19.8), Türkmenistan (%13.5), Libya (%8.3), Irak (%7.1) ve Kazakistan (%6.3) olmuştur.

Enerji fiyatlarındaki artış olumlu yansıyabilir: Önümüzdeki devrede, belirli düzeyde artış ivmesi kazanan enerji fiyatları, Suudi Arabistan, Cezayir, Türkmenistan gibi, Türk vatandışı müteahhitlik hizmetlerinin referanslarının son derece kuvvetli bulunduğu pazarlarda yatırım ortamına ve finansman koşullarına olumlu yansıyabilecektir.

2016’dan daha iyi: Rusya ile ilişkilerde kademeli normalleşme ile Sahraaltı Afrika’nın başta bulunduğu potansiyel pazarlardaki fırsatlar da değerlendirildiğinde, önümüzdeki devrein, vatandışı müteahhitlik hizmetlerinin gelişimi yönünden son 10 senelik devrede kazanılmış ivmenin maalesef kaybedildiği bir sene olan 2016’dan daha olumlu olacağı umulmaktadır.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »