.

7,5 Milyon Binanın Biran Önce Yenilenmesi Şart

Şehir düzenlemesının bütüncül ve sistematik bir anlayışla ele alınması lüzumluliğini bildiren Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, Dünya Şehircilik Günü kapsamında yaptığı açıklamalarda 7,5 milyon binanın acilen yenilenmesi lüzumluliğini hatırlatarak kentsel dönüşüme ilgi çekti.

Türkiye’de güvenilir, nitelikli ve çevrevi binaların adedinin yükselmesi amacıyla kentsel dönüşümün çok büyük bir fırsat olduğunu ifade eden Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, her sene 8 Kasım’da kutlanan Dünya Şehircilik Günü kapsamında açıklamalarda bulundu. Depremden korunmanın tek yolunun kuşkusuz ona karşı tedbir almaktan geçtiğini ifade eden Son, “Ülkemizdeki aşağı yukarı 20 milyonu aşan yapı stoğunun yüzde 67’si ruhsatsız ve kaçak, yüzde 60’ı ise 20 yaşın üzerindeki güvensiz konutlardan oluşuyor. Bu ürküten tabloya bir çözüm olarak 2012 senesinde başlatılan kentsel dönüşümde yenilenmesi amaçlanan 7,5 milyon binaya karşın, kentsel dönüşüm sürecine girebilmiş bina adedi ne yazık ki yalnızca 120 binde kaldı. Bugüne kadar gerektiğince yavaş geçmiş olan süreç, yeni meşru düzenlemelerle daha gerçekçi ve uygulanabilir duruma getirilmeye çalışılıyor” dedi.

Kentlerin Çağdaş ve Kültürel Mirasımıza Uygun Bir Mimariye Dönüşmesi Gerekiyor

Ülkemizde süratli ve plansız kentleşmenin getirdiği çok ciddi ve bir türlü çözülemeyen yapısal problemlerin var olduğunu bildiren Son, “Güvenli ve etrafa duyarlı sürdürülebilir yapıların oluşturulması, geçmişten gelen çarpık kentleşme probleminin çözülmesi, gecekonduların ve sosyal donatılardan yoksun hayat alanlarının tekrardan tasarlanması, kentlerin kültürümüze ve mimarimize ideal modern yapılara kavuşması gerekiyor” diye konuştu. Türkiye’de bilhassa büyükkentlerde çarpık yapılaşmanın yoğun olduğunu anımsatan Son, bu amaçla kent düzenlemesının bütüncül ve sistematik bir anlayışla ele alınması lüzumluliğini belirtirken, istikbal nesillere kaliteli hayat imkânı tanımak ve mümkün felaketlerde kayıpları en aza indirgemek amacıyla kentsel dönüşümün koşul olduğunu söyledi. Blok bazında kentsel dönüşümün mümkün olmadığını altını çizen Son, ”Bütüncül düzenleme çözümün ana unsuru, fakat burada da yatırımcı ve halkın baş kafaya kalmaması gerekiyor. Bu hal hem süreci uzatıyor hem de istekleri ölçüsüzleştirerek dönüşümü engelliyor” dedi.

Şehircilik Anlayışına Sahip Projeler Yaygınlaşmalı

Kentsel dönüşümün deprem gerçeği ile hayat sürdüren Türkiye amacıyla resmen milli bir dava olması lüzumluliğini altını çizen Tamer Son, ”Dönüşümle beraber Deprem Yönetmeliği’ne ideal olarak, kaliteli malzemeler ve en son inşaat teknolojileri ile inşa edilmiş binaların adedi süratle artacak. Bu noktada tüketicilerin de hem konut seçerken lüzumlu sorgulamaları yapmaları hem de binalarını yeniletme sürecinde mühendislik ve mimarlık hizmetlerine gereken hassasiyeti gösteren itimat edilir firmaları tercih etmeleri çok mühim. Zemin etüdünden projelendirmeye, malzeme kalitesinden yapım faaliyetine kadar bina üretim sürecinin her adımında alıncak mühendislik hizmetinin yapıların güvenilir ve sürdürülebilir olmasının en mühim teminatı olduğunu unutmamak gerekiyor. Bireysel yatırımcıların rakam merkezli olmak yerine üretici firmaların yetkinliği ve gücüne odaklanmaları çok mühim” dedi.

Kentsel dönüşümü fırsat yarışına çevirmeye çalışmak yerine çözümcül bir yaklaşımla ilerlenmesinin daha yararlı olacağını ifade eden Son, “Bu süreçte konut merkezli projeler yerine, kentcilik anlayışına sahip hayat merkezli projeler yaygınlaşmalı. İçinde hayataktan keyif alınabilecek, hayatı kolaylaştıran, bireylere bir değer sunan, en ince detayına kadar bütüncül bir yaklaşımla planlanmış, kentin kimliğine ve gereksinimlerine ideal, kaliteli projelerin adedi arttıkça kentlerimiz çok daha yaşanabilir ve istikbal nesillere gönül rahatlığıyla emanet edebileceğimiz hayat alanları olacak. Kentsel dönüşüm ülkemiz ve insanımız amacıyla çok iyi bir fırsat. Siyasi otoritenin de bu fırsatı değerlendirmesi ve çözüm sürecinde etkin bir şekilde rol alması lüzumlu” diyerek sözlerini tamamladı.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kentsel Dönüşüm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »