.

620 Bin Konut Termik Santral İle Isınacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, cari açığı azaltmak için 620 bin evi termik santral atık ısıları ile ısıtacakları bir proje hayata geçireceklerini açıkladı. Termik Santral

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, cari açığı kapatmak için enerji projelerini hayat geçireceklerini açıklayarak “Termik santral atık ısılarının değerlendirilmesi projesi bizim için çok önemli. Bu proje ile 620 bin konutu ısıtmış ve ülke ekonomisine yılda 1.8 milyar TL katkı sağlamış olacağız” dedi.
Nihat Ergün, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK)’nun 26. Toplantısı’nda alınan kararları açıkladı. Termik santral atıkları için yapılması gerekenleri anlatan Ergün, şöyle konuştu: “Bu Proje ile termik santrallarda elektrik enerjisinin yanı sıra ortaya çıkan ısıyı, sıcak su ve ısıtma ihtiyaçlarını karşılamak üzere kullanmak istiyoruz. Bu proje kapsamında Soma’daki termik santral için yaptığımız pilot uygulama ile şu an 22 binin üzerinde konutun sıcak su ve ısıtma ihtiyacını karşılayabiliyoruz. Bu uygulamayı sadece EÜAŞ’a bağlı 14 termik santrala yaygınlaştırırsak, 620 bin konutu ısıtmış ve ülke ekonomisine yılda 1.8 milyar TL katkı sağlamış olacağız.
MİLLİ TERMİK SANTRAL
Toplantıda 7 önemli yeni karar aldık. Bu kararlar arasında Yerli Termik Santral Tasarım ve İmalat Kabiliyetinin Geliştirilmesi de bizim için çok önemli. Bugün Türkiye’de kurulu 24 termik santralın tamamı, yabancılar tarafından kurulup geliştirilmiştir. Ortalama bir santralin kuruluş maliyetinin 1.7 milyar dolara yakın olduğunu düşünürsek, bu konuda uygulayacağımız MİLTES (Milli Termik Santral) projesinin önemi daha iyi anlaşılacaktır. 2023 yılına kadar termik santral yapımında ülkemizde yaklaşık 36 milyar dolarlık bir yatırım potansiyeli öngörüyoruz.
Enerjiyi üretmek elbette önemli ama enerjiyi en verimli şekilde kullanabileceğimiz mekanizmaları oluşturmak da büyük önem taşıyor. Gerekli çalışmalar yapılırsa, 2023 yılına kadar 140 milyar dolar gibi çok önemli tasarruf rakamlarına ulaşmamız mümkün olacaktır. Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun aldığı kararlar, enerji sektörümüz açısından çok önemli sonuçlar doğuracaktır. Artık Türkiye, gelecekte ortaya çıkacak sorunlarına şimdiden çözüm üretmeye çalışan proaktif bir kimlik kazanmıştır.”

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Enerji kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »