.

3’üncü Havalimanı Gereksiz

THY’nin eski başkanı Candan Karlıtekin, İstanbul’a yapılması planlanan üçüncü havalimanının gereksiz olduğunu açıkladı.Candan Karlıtekin

THY’nin eski başkanı Candan Karlıtekin ilginç bir çıkışta bulundu: “İstanbul’a 3. havalimanı gereksiz!”
İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanı ile ilgili çalışmalar son sürat sürerken ve Atatürk havalimanı da artık yoğunluğa yetişemediğini ‘resmen’ açıklarken, Türk Hava Yolları’nın (THY) eski başkanından ilginç bir açıklama geldi. THY’den üç yıl önce istifa eden eski yönetim kurulu başkanı Candan Karlıtekin twitter üzerinden yaptığı bir açıklama ile İstanbul’a üçüncü havalimanının gereksiz olduğunu söyledi.
‘İNŞALLAH AKLISELİM GALİP GELİR’
Karlıtekin, onun yerine mevcut havalimanlarına yapılacak yatırımla ihtiyacın giderilebileceğine dikkat çekti. Candan Karlıtekin, ayrıca 3. havalimanı ihalesinin iptal edilmesi temennisini de şöyle dile getirdi: “İnşallah aklıselim galip gelir ve 3. Havalimanı Projesi iptal olur.”
‘3. HAVALİMANINA GEREK YOK’
Karlıtekin, Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarına yapılacak paralel pistlerle senelik 75’er milyon yolcu kapasiteli alanların ihtiyacı karşılayabileceğini belirterek, şu mesajları paylaştı: “Atatürk Havalimanı’ndaki askeri alanın daha evvel mütabık kalındığı gibi DHMİ’ye devri beni umutlandırdı. Atatürk Havalimanı zaten oluşmuş bir ulaşım altyapısının üzerinde oturuyor. 85 milyon yolcu/yıl’a göre avan projesi bile hazır. Atatürk Havalimanı tamamen ortadan kaldırılmadıkça gökyüzü kullanım kısıtları nedeniyle 3 havaalanı birden (eşzamanlı) randımanlı işletilemez. Atatürk Havalimanı’nı iptal etmek yazıktır. Zaten esas sorun arazinin emlak geliştirme projeleri açısından kazandığı yüksek değer. 3. liman işi İstanbul’un genel imarı ile alakalı bir konu ve tek başına ele alınması da doğru değil.”
İHALE SÜRECİ 3 MAYIS’TA TAMAMLANACAK
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yeni havalimanı için 24 Ocak 2013’te başlattığı ihale sürecini 3 Mayis 2013 günü sonlandıracak. İhaleye TAV, Alarko, IC, Limak, Sabancı ve Varyap Holding ilgi gösteriyor. İhale yüzde 20 özkaynak zorunluluğu öngörüyor. İşletme süresi ise 25 yıl olarak sabitlendi.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Sektörel kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »