.

345 Yıllık Caminin Restorasyonu Tamamlandı

Erzurum’da restorasyonu tamamlanan 345 yıllık tarihi Kasımpaşa Camii düzenlenen özel bir törenle ibadete açıldı.Kasımpaşa Camii

Erzurum’da  345 yıllık tarihi Kasımpaşa Camii, aslına uygun olarak restore edildikten sonra ibadete açıldı.

Caminin açılış töreninde konuşan Vali Ahmet Altıparmak şunları söyledi:
“Zamanında ecdat taşlarla mevcut yerin var olan yapısal malzemesini kullanarak yapmış. Ama zamanla biz yüzünü sıvayarak o resimdeki çirkin hale getirmişiz. Nasıl becerdik bilemiyorum. Ama daha sonra şükür ki aklımız başımıza gelmiş. ‘Bu ecdat yadigarını kurtaralım’ demişiz. Vakıflar Genel Müdürlüğü’müzün bütçeleriyle, bölge müdürü arkadaşımız ve ekibinin çalışmalarıyla restorasyon grubunun özel gayretiyle bugün bu hale getirildi”.

1668 yılında Kasım Paşa tarafından yapılan tarihi caminin restorasyonun 8 ayda tamamlandığını belirten Vakıflar Bölge Müdürü Kemal Ünğan, “Günümüz şartlarına göre esere uygun olarak aydınlatma yapılmış, seslendirme ve ısıtma sistemleri yenilenmiştir. Çevre yol seviyesi cami giriş seviyesine indirilmiştir. Yapılan restorasyon çalışmasının maliyeti 400 bin liraya mal oldu” dedi.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar