.

3. Havalimanı İhalesi İçin 5 Firmadan Erteleme Talebi

3’üncü havalimanı ihalesine katılmak için şartname alan 16 firmadan 5’i erteleme talebinde bulundu.3. Havalimanı

3 Mayıs 2013 tarihinde yapılmaıs planlanan 3. Havalimanı ihalesine katılmak için şartname alan 16 firmanın 5’inden erteleme talebi gelirken, bu taleple başvuran firma sayısının “yarıdan 1 fazla”ya ulaşması halinde erteleme kararı sözkonusu olacak. Böylece süre uzatımına yolaçacak kritik koşul da belirlenmiş oldu.
Buna göre ihale tarihinde erteleme isteyen firma sayısının 9’a çıkması halinde, ihalenin 2 ay ertelenmesi üzerine plan yapıldı. Böyle bir durumda 3 Mayıs’taki ihale Temmuz başına ertelenecek.
BAKAN YILDIRIM’IN YOĞUN TALEP” KISTASI: “9 FİRMA
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, önceki akşam gazetecilerle biraraya geldiği toplantıda, 3. havalimanıyla ilgili erteleme taleplerine değindi. Yıldırım, “İstanbul’a yapılacak yeni havalimanı ihalesi için 16 firmanın şartname almış olması iyi bir şey. Bizim hedefimiz en azından 3 tane sağlam teklif olması. İhale tarihinde şu anda erteleme söz konusu değil. Şu ana kadar 16 firmadan 5’i süre uzatımı konusunda talepte bulundu. Yoğun bir şekilde aynı talep gelirse, ona göre değerlendirilir” dedi.
Bakan Yıldırım’ın “yoğun talep” kıstasının ne olduğu ise daha sonra anlaşıldı.
4 FİRMANIN DAHA BAŞVURMASI DÜŞÜK OLASILIK DEĞİL
Bakanlık ve DHMİ’nden edinilen bilgilere göre ihaleyle ilgili erteleme talepleri, şartname alan en büyüklerden geldi. Toplam 16 firmanın 5’i süre uzatımı istedi. Bunlar arasında sabancı, Limak gibi devler olduğu, bunların dışında da yabancı şirketlerin büyük sıkıntı yaşadığı belirtildi. Yetkililer, toplam 16 firma arasından, süre uzatımı isteyen firma sayısının “yarıdan 1 fazlaya”, yani 9’a ulaşması için 4 firmanın daha başvurması gerektiğine dikkat çekti. Yetkililer bu durumun “düşük bir olasılık olmadığına” da vurgu yaptı.
DHMİ’NE SORU YAĞMURU
Öte yandan DHMİ’nin firmalardan şartnameyle ilgili gelen sorulardan kafasını kaldıramadığı, firmalardan şartname içeriğine ilişkin günde en az 10 soru geldiği vurgulandı. Soruların özellikle yabancı firmalardan geldiği belirtildi. İhale şartnamesinin sadece Türkçe hazırlandığını hatırlatan kaynaklar, ihaleye girecek olan yabancı şirketlerin bazılarının Türkçe şartnameyi daha henüz İngilizceye çevirebildiklerini belirtti. Ancak çeviri sürecindeki meselenin, şartnamenin içeriğiyle ilgili tartışmalı değerlendirmeleri önlemek olduğu ve bunun için DHMİ’ni soru yağmuruna tuttukları kaydedildi.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar