.

2’nci Nükleer Santral Yarışı Hafta Sonu Sonuçlanacak

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sinop’ta kurulacak 2’nci nükleer santrali için Çin ve Japonya arasındaki çekişmenin hafta sonu sonuçlanacağını belirtti. Nükleer Santral

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2. nükleer santral ihalesinden doğalgaz zammına kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu.
Japon Mitsubishi Heavy Industries ve Fransız Areva konsorsiyumu, Sinop’a yapılacak nükleer santral için hükümetler arası anlaşma sağladı. Reuters’in haberine göre, Türkiye’nin Sinop’ta yapımını planladığı ikinci nükleer santral için Fransız şirketle konsorsiyum oluşturan Japonya ile santralin yapımına dair IGA (hükümetler arası anlaşma) taslağı üzerinde anlaşma sağlandı.
Santral için imzaların Japon Başbakanı Shinzo Abe’nin bu hafta Türkiye ziyareti sırasında atılması öngörülüyor. Sinop’a yapılacak olan ve toplam yatırım tutarı 20-22 milyar dolara yakın olması öngörülen, dört üniteden oluşacak santralin kurulu gücünün yaklaşık 4.500-5.000 MW olacak. Konsorsiyum Türkiye’de Atmea tipi reaktör öneriyor. Bu reaktörü Mitsubishi Heavy Industries ve Areva’nın ortaklığında Fransa’da kurulu Atmea şirketi tarafından yapılacak.
‘Nihayetlendirmek üzereyiz’
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ABD Temsilciler Meclisi ve Senato üyeleri heyetini kabulünde Sinop’a yapılacak nükleer santral için şöyle dedi:
“Bu hafta sonunda inşallah, ikinci nükleer güç santrali, yani 2 tane 4 ünitelik nükleer santral anlaşmasını nihayetlendirmek üzereyiz. İlk 4 reaktörün Akdeniz’de Rusya ile anlaşmasını yapmıştık. İkinci 4 ünitelik kısmı da Karadeniz’de gerçekleştireceğiz. Japonya ve Çin’in bu konuda ön planda olduğunu kamuoyuyla paylaşmıştım. İnşallah bütün şeffaflığıyla yine bunları hafta sonunda kamuoyuyla paylaşmış olacağız.”
Doğalgaza zam yok
Doğalgaza zam yapılıp yapılmayacağı sorusuna Taner Yıldız, “Doğalgaz fiyatlarıyla alakalı nisan ayındaki fiyatlar mayıs ayında da devam edecek. Herhangi bir fiyat değişikliği söz konusu değil” dedi.
‘Resmi sipariş veriyorum’
Yıldız, heyet üyelerinden birinin “Türkiye hâlâ İran’dan kısıtlamaların dışında ham petrol ve doğalgaz alıyor mu? Türkiye ve ABD olarak işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz” sözleri üzerine şöyle dedi:
“İran ile ham petrol ve doğalgaz ticaretimiz sürüyor. Sorumlulukları gereği BM kararları Türkiye’yi bağlar ama Türkiye’nin tedarik ettiği özelikle tabii kaynaklarını tedarik ettiği bir kısım ülkeler var.   2 yıl öncesine kadar Türkiye, ham petrol tedarikinin yarısını İran’dan karşılıyordu. Bir miktar azalttı. Şimdi Libya, Suudi Arabistan ve Rusya’dan tedarik ediyor.
Doğalgazda herhangi bir azaltıma gitmeyi düşünmüyoruz. Bu konuda çözüm üreten çok fazla bir alternatif oluşmadı. Aslında bu ziyaret vesilesiyle biz sipariş verebiliriz. Bu söylediğim somut ve gerçek bir konudur. Kaya gazıyla alakalı şu anki siparişi not alabilirsiniz. Ben 6 milyar  metreküp doğalgazı LNG olarak İzmir Aliağa’da hangi fiyatla ve ne zaman alabilirim? Bu bir sipariştir.”

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Sektörel kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar