.

2013 Yılı İnşaat Sektörü Açısından Çok İyi Bir Yıl Olacak

Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, 2 yıllık stoğu bulunan inşaat sektörü için bu yılın çok iyi olacağını ifade etti.İnşaat Sektörü

2 yıllık stoğu bulunan inşaat sektörü için 2013 yılının çok iyi bir yıl olacağını ifade eden Sinpaş’ın Başkanı Ömer Faruk Çelik, 2014 ve sonrası için tüm tarafları uyardı.
BU yılın inşaat sektörü açısından çok iyi bir yıl olduğunu söyleyen Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, tüketicinin de avantajlı olduğuna dikkat çekti. Konut alacak olanların bu yılı iyi değerlendirmeleri gerektiğini belirten Çelik “2013, firmaların stoklarını tüketeceği, alıcının ise uygun fiyata konut alacağı bir yıl olacak. KDV yasası nedeniyle konut fiyatları yüzde 7-17 daha ucuz. Stoklar eriyinceye kadar bu durum bir fırsat” dedi. Mevcut projelerin ruhsatlarının alındığını hatırlatan Çelik, sonraki projelerde KDV’nin yüzde 18 şeklinde uygulanacak olması nedeniyle, yatırımcının cebinden daha çok para çıkacağı uyarısında bulundu.
SİNPAŞ GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, 2014 yılı sonrasında sektörü bir durgunluğun beklediğinin altını çizdi.   Çelik “Yeni ruhsatlardan yüzde oranında 18 KDV alınacak. Bu da gayrimenkul fiyatlarını artıracak. Stoklar bittikten sonra yeni fiyatlar, üreticiyi de tüketiciyi de zora sokacak. O nedenle bugünün tadını çıkarmak lazım, sonrasında bir durgunluk süreci başlayacak. 2008 yılı sonrasında da benzer durum yaşandı. Maliyetler, vergi yükleri arttı, sektörün üzerindeki işçilik rakamları yükseldi. Buna karşın konut fiyatları artmadı. 2013 yılı çok iyi geçecek, stoklar eriyecek, yatırımlar konuta kayacak ama 2014 sonrası tufan” diye konuştu.
2013 ciro hedefi 1 milyar lira
Sinpaş GYO’nun bu yıl agresif büyüyeceğini söyleyen Ömer Faruk Çelik, yeni projeleri de devreye alacaklarını belirtti. Çelik “Bu yıl yüzde 20 büyüyeceğiz. Ankara ve İstanbul’da devreye alacağımız, ruhsatları alınmış projelerimiz olacak. Bunlar için 800 milyon doların üzerinde bir bütçe ayırdık” diye konuştu. 2011 yılını 500 milyon lira, 2012 yılını da 700 milyon liranın üzerinde bir ciroyla kapattıklarını hatırlatan Çelik, 2013 yılı ciro hedeflerini de 1 milyar lira olarak açıkladı.
‘Herkes suçu kendinde arasın’
ESENYURT’TAKİ sıkıntıyı öngördüklerini söyleyen Ömer Faruk Çelik, satışların kendi maliyetlerini altında rakamlara yapıldığını belirtti. Çelik “Çok ucuza konut satıyorlardı. Sıkıntıyı tetikleyen ise bürokrasi. Firmalar, ruhsatı aldı, satışa başladı. Sonra idare ‘bu imar emsalleri abartılı, inşaatları durduracağım’ dedi. Bazı inşaatlar durdu. Burada firma da, belediye de, tüketici de suçlu. Herkes kendi muhakemesini yapsa bunlar olmaz” dedi.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Sektörel kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »