.

20. YAPEX Yapı Fuarı 18-21 Ekim’de

Bu yıl 20’ncisi düzenlenecek olan YAPEX Yapı Fuarı, 18-21 Ekim tarihleri arasında Antalya Expo Center Fuar Alanı’nda gerçekleştirilecek..


Bu yıl 18-21 Ekim tarihleri arasında Antalya Expo Center Fuar Alanı’nda gerçekleştirilecek olan 20. YAPEX Yapı Fuarı’nda 300’ün üzerinde sektör temsilcisinin yer alması ve fuarı 30 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı, bu yıl ilk kez YAPEX Yapı Fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek.

İnşaat sektörünün en önemli fuarlarından ‘YAPEX Yapı Fuarı’ 20’nci kez kapılarını açıyor. Ulusal ve uluslararası düzeyde tanınırlığı her geçen yıl artan, yurt içi ve yurt dışı ziyaretçileriyle 30 binin üzerinde sektör ilgilisini ağırlayan ‘YAPEX Yapı Fuarı’, bu yıl 18-21 Ekim tarihleri arasında Expo Center Fuar Alanı’nda gerçekleştirilecek.

Fuar, The Marmara Otel’de düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtılırken, Akdeniz Tanıtım AŞ Genel Müdürü Fatih Onkar, bu yıl ziyaretçi sayısında büyük bir artış beklediklerini belirtti. Onkar, “20’nci yıl şerefine tarihi dokuyu korumak amacıyla ‘YAPEX Tadilat, Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirası’nı Koruma Fuarı’nda aynı zamanda ilgililerle buluşacak. Bu fuar yapı sektörünün geleneksel buluşma noktasıdır. Fuarla eş zamanlı yapılan mesleki toplantı ve etkinliklerle de özellikle profesyonellerin vazgeçemediği bir bilgi ve ticaret noktası haline geldi. Biz de bu markanın oluşmasından, büyümesinden son derece memnunuz” dedi.

Sektör temsilcilerinin fuara büyük ilgi gösterdiğini dile getiren Onkar, “Antalya’nın uluslararası tanınırlığına paralel olarak özellikle İran, Irak, Rusya, Romanya, Bulgaristan gibi yakın ülkelerden toplu ticaret heyetleri ve genel olarak Avrupa ülkelerinden münferiden ziyaretçi ağırlıyoruz. Bu sene fuara Rusya, Dubai, Fransa, İtalya, Kore, Sudi Arabistan ve Rusya’dan gelen katılımcılar ile yurt dışı firma sayımız artmaktadır. Sektörel yeniliklerin ve etkinliklerin ilk tanıtıldığı fuar olduk” şeklinde konuştu.

30’UN ÜZERİNDE BELEDİYE KATILIYOR

20’nci yıla özel bir etkinlik düzenleyeceklerinin altını çizen Onkar, “Ülkemizde de YAPEX Tadilat, Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı, YAPEX Yapı Fuarı ile eş zamanlı olarak ilk kez gerçekleştirilecek. Bu fuar, restorasyon ve kültür mirasını koruma konulu ilk fuar olması açısından son derece büyük bir önem arz ediyor. ÇEKÜL Vakfı iş birliği, Tarihi Kentler Birliği ve Heritage Europe kurumlarının desteği ile düzenlenmekte olan fuara aynı zamanda 30’un üzerinde belediyemiz de katılımcı oldu” dedi.

Fuar kapsamında katılımcılar için interaktif uygulamalara da yer verileceğini ifade eden Onkar, “Usta-çırak ilişkisiyle günümüze ulaşan zengin yapılar ‘Restorasyon Köyü’nde bir araya gelecek. Antep, Kastamonu, Mardin, Konya gibi kentlerden gelecek ustalar, uygulamalı olarak zanaatlarını sergileyecek” diye konuştu. Bu uygulama ile aslına uygun yapılacak uygulamalarla dar sokaklarda iki yana sıralanan tarihi evlerin dokusunun fuar alanına taşınacağını kaydeden Onkar, “Patara Arkeolojik Kazıları İnteraktif Sergisi ve Maketleri’ Akdeniz Üniversitesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle fuarda yerini alacak” dedi.

ÖDÜLLERİ BAKAN GÜNAY VERECEK

48 belediyenin 34 proje ve 30 uygulama ile katıldığı ‘Tarihi Kentler Birliği (TKB) Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nın ödülleri, Yapex Tadilat Fuarı’nda 19 Ekim 2012 Cuma günü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından verilecek. Metin Sözen Büyük Ödülü’nü ise Bursa Büyükşehir Belediyesi alacak. TKB 2011 Özendirme Ödülleri Sergisi ise fuar boyunca ziyaret edilebilecek.

Toplantıya katılan Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Cemal Öcal ise, Antalya’nın zengin bir kültüre sahip olduğunu belirterek, günümüzde ulusal ve uluslararası festivallerle bu özeliğini devam ettirdiğini söyledi. Antalya’nın 1990 yıllardan sonra fuar kenti olmaya başladığını işaret eden Öcal, “Antalya’nın gündeminde son 3 yıldır EXPO var. EXPO’lar en çok katılımlı en büyük organizasyonlar olarak görülüyor. Türkiye’de ilk defa yapılacak olan bu EXPO’da Antalya’nın başarılı olacağını biliyorum. Fuara Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirası’nı Koruma Fuarı’nın ilave edilmesini çok doğru buluyorum. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak, destek anlamında fuarın içinde bulunmaya çalıştık. Belediye olarak iki stantla fuarda Antalya’nın yapılan ve yapılacak olan kültür projelerinin tanıtımını gerçekleştireceğiz” dedi.

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (Çekül) Güneybatı Anadolu Bölge Koordinatörü Mimar Recep Esengil, Çekül’ün üstlendiği misyonu ve bölgedeki etkinliklerini anlatarak Akdeniz havzasında bulunan tarihi yapı dokusu ile ilgili bilgi verdi ve fuarın önemine değindi. Türkiye’de ilk kez düzenlenmekte olan YAPEX Restorasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı’nın Çekül’ün iş birliği ile gerçekleştirildiğinin altını çizen Esengil, fuarın ilerleyen yıllarda Avrupa’daki örnekleriyle yarışacağına dikkat çekti.

İHA


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Fuarlar kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »