.

1971 Model TOKİ Konutları Yıkılıyor

1971 yılında Bingöl’de yaşanan deprem sonrasında afetzedeler için TOKİ tarafından inşa edilen konutlar, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkılıyor..


1971 yılında Bingöl’de meydana gelen depremin ardından afetzede vatandaşlar için TOKİ tarafından inşa edilen konutlar, Bingöle Belediyesi ve TOKİ işbirliği ile hayata geçirilecek kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılıyor.

Kentsel Dönüşüm Projesi’nin uygulanacağı İnönü Mahallesi’ndeki y ıkım çalışmalarını inceleyen Belediye Başkanı Serdar Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1972 yılında yapılan konutların yıktırılıp yerine, hak sahipleri ve diğer ihtiyaç sahiplerine satılacak dairelerin yeniden yapılacağını söyledi.

Bingöl’de 22 Mayıs 1971 tarihinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından vatandaşlar için yaptırılan afet konutlarının 40 yıllık ekonomik ömürlerini tamamladığını ifade eden Başkan Atalay, şöyle devam etti:

“40 yıllık ekonomik ömrünü tamamlamış ve deprem açıs ından risk arz eden 514 daireyi yıkıyoruz ve yerine bin 376 daire, ticaret alanı, belediye binası, camisi ve sosyal tesisi, tüm sosyal donatı, yeşil ve spor alanlarıyla birlikte çok modern bir site oluşturuyoruz. Toplamda 137 dönümlük bir alan. Projenin büyüklüğü 150 milyon liradır. Proje şu ana kadar yaklaşık 3 yıllı k bir çalışmanın ürünüdür. Şu anda TOKİ tarafından hazırlanan yapım ihalesiyle de bu yeni konutlara başlamış olacağız. 2 yıl içerisinde de yeni konutları hak sahiplerine ve satın alan vatandaşlara teslim edeceğiz.”

-Örnek proje-

Bingöl Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yapılan ve kendi kendini finanse eden örnek bir proje olduğunu belirten Atalay, projenin ihalesinden sonra Kültür Mahallesi’ndeki 2 etap Kentsel Dönüşüm Projesi’ne başlayacaklarını bildirdi.

Projenin ihalesinden sonra 151 dönümlük bir alanda toplamda yaklaşık 300 bin dönümlük bir alanı dönüştüreceklerini vurgulayan Atalay, 3 bin konutluk bir projenin Bingöl’ün çehresini değiştireceğini kaydetti.

Vatandaşlara çok güzel konutların verileceğini dile getiren Atalay, “Arazi büyüklüğü ve hak sahipliğine göre değerlendirme yapıldı. Hem şehrimiz hem hak sahipleri hem TOKİ hem de belediyemiz kazanıyor. Belediyemize maddi kazanç sağlamasa bile manevi açıdan, şehrin güzelliği ve estetik açıdan çok güzel şeyler kazanıyor. Şehrimiz çok örnek bir kentsel dönüşüm modeli oluyor” dedi.

Yıkım çalışmalarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Türkiye genelinde 33 ilde “Kentsel Dönüşüm Yasası” çerçevesinde başladığını anımsatan Başkan Atalay, “Bu yıkımı biz ihale ettik, yıktırıyoruz ama Çevre Bakanlığı ile yapıyoruz. Bakanlar Kurulu kararıyla bu alanları kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan ettik. Yine Bakanlar Kurulu kararıyla acele kamulaştırma kararı aldık ve çok hızlı bir şekilde işleme devam ediyoruz. Bingöl 1971 ve 2003 yılında 2 deprem geçirdi. Deprem riski çok yüksek bir ilimiz. Bu nedenle eski yapıların yıktır ılıp yerine yenilerinin yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Kaynak: AA


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Toki kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »