.

1200 Yıllık Kayıp Şehir

Bir grup Avustralyalı arkeolog, Kamboçya’da ıssız ormanda 1200 yıllık kayıp antik şehir buldu.Kayıp Şehir

Avusturalya’daki Sydney Üniversitesi’nden bir grup arkeolog, Kamboçya’nın Siem Reap eyaletinde, mayınlarla dolu olduğu bilinen tehlikeli bir rotayı takip ederek ıssız ormanda antik Şehir buldu. Gruba ormanda, mayına basarak tek bacağını kaybeden eski yerli gerilla savaşçısı Heng Heap liderlik etti. Grubun başındaki arkeolog Damian Evans, 802 yılında kurulan Mahendraparvata adlı şehrin yerini helikopterler yardımıyla yaptıkları, “lidar taraması” sayesinde tespit ettiklerini belirtti.

Lidar taraması yere lazer ışınları yolluyor ve bu ışınların geri yansıma açılarını hesaplayarak zeminde bulunan ve gözle görülemeyen yapıları tespit ediyor. Arkeologlar, kayıp şehirde gelişmiş bir kanal sistemi ve yollar buldu. Bulguların büyük değer taşıdığını söyleyen Evans, “Şehirde yaşayanların vejetaryen olduklarını ortaya çıkarttık. Et yememeleri ormanları katletmelerine, sulamaya bağımlı hale gelmelerine neden olmuş. Uygarlık bu nedenle yok olmuş olabilir”dedi.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Emlak Konut kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »