.

12.154 Konut Bu Gün Teslim Ediliyor

TOKİ tarafından Van  depremi  sonrası inşa edilen 12.154  konutun , hak sahiplerine bugün teslim edilecek.

Van depreminin yıl dönümünde Başbakan Tayyip Erdoğan‘ın da katılacağı bir törenle TOKİ tarafından depremzedeler için inşa edilen 12.154 konut hak sahiplerine teslim edilecek. Akşam saatlerinde depremde hayatını kaybedenler içinmevlit okutulacak.  Van Valisi Münir Karaloğlu, depremin birinci yılını geride bıraktıklarını anımsatarak, bugünkü programda son bir yılda kentte yapılan yatırımların finalini gerçekleştireceklerini söyledi.
MEVLİT VE FİDANLIK
Depremlerde yaşamını yitiren 644 kişi için 644 fidan dikildi. Sağlık Müdürlüğü ve Orman 14. Bölge Müdürlüğü organizasyonu ile düzenlenen törende, Özalp yolundaki Kömürcüler Sitesi yanında bulunan arazide “Van Depremi Şehitler Ormanı” oluşturuldu. Akşam da Süleyman Han Camisi’nde genel bir mevlit okutuldu ve depremde hayatlarını kaybedenler için 644 fener gökyüzüne bırakıldı.
EVLERİNİ YAPANLARA 30 MİLYON LİRA
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca “evini yapana yardım modeli” kapsamında, hak sahiplerine toplam 30 milyon lira hak ediş ödemesi yapıldı. Depremler sonrasında Van köylerinde, 9 bin 500 ailenin konut, 3 bin 500 ailenin de ahırdan hak sahibi olduğu belirlendi. Bölgenin coğrafi yapısı ve ulaşım imkanları gözönünde bulundurularak, merkez ve Erciş ilçesi köylerinde yaptırılacak ev ve ahırların kontrollük hizmetlerinin, “Van 1. Bölge Köyleri”, “Van 2. Bölge Köyleri” ve “Erciş Köyleri” olmak üzere 3 bölgeye ayrılarak yaptırılması uygun görüldü. Böylelikle, Türkiye genelinde 5 Ekim’de uygulamaya konulan Kentsel Dönüşüm Projesi, Van merkez ve Erciş’in köylerinde bir anlamda ilk defa “Köysel Dönüşüm” olarak hayata geçirilmeye başlandı.
DEPREMİN MALİYETİ 5.5 MİLYAR
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Van’da meydana gelen depremlerde yaklaşık 40 bin konut, 3 bin işyeri ve 9 bini aşkın ahırda ağır hasar meydana geldiğini ve kullanılamaz olduğunu hatırlattı. Depremin ilk 6 saatinde binden fazla arama- kurtarma, sağlık ve Kızılay personelini araç ve ekipmanlarıyla bölgeye ulaştırdıklarını belirten İnsani yardımlar, Bakanlık, kamu kurum ve kuruluşları harcamaları, Kızılay, sivil toplum kuruluşları, özel sektör harcamaları, uluslararası yardımların maliyeti ve kalıcı konutlar için TOKİ’ye ayrılan tutarla birlikte maliyetin 3.6 milyar lirayı bulduğunu dile getiren Oktay, tüm yatırımların tamamlanmasıyla toplam maliyetin 5.5 milyar liraya ulaşacağına dikkati çekti.
DASK’TAN 112 MİLYON ÖDEME
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, depreminin birinci yıldönümünde şehri ziyaret etti. Yazıcı, DASK’ın depremin ardından yürüttüğü faaliyetler ve hasar gören zorunlu deprem sigortalı konutlara yapılan ödemeler hakkında bilgi verdi. Van’da depremden önce zorunlu deprem sigortalı konut sayısının 7 bin 300, sigortalılık oranının yüzde 9 olduğunu belirten Yazıcı’nın açıklamasında şunları ifade etti: “Kurumumuz iki depremin ardından zorunlu deprem sigortası bulunan konutların hasar incelemesini koşulların elverdiği ölçüde hızla yaparak 6 bin 512 konut için toplamda 112 milyon TL ödeme yaptı. DASK’ın kuruluşundan beri bir depremde yaptığı en büyük hasar ödemesi Van için oldu.”
KUMBARADA 9.5 MİLYON LİRA BİRİKTİ
Turkcell’in Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde Türk Eğitim Vakfı (TEV) işbirliğinde 5 milyon TL atarak başlattığı Van için Türkiye Kumbarası projesi, Van depreminin 1. yılında, tüm Türkiye’nin desteği ile 9.5 milyon TL’ye ulaştı. Turkcell’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, proje kapsamında bir öğretmen kampusu ve öğrenci yurdunun inşa edildiği ve öğrencilere eğitim bursu sağlandığı belirtildi. Van-Erciş’te açılan Turkcell Global Bilgi Çağrı Merkezi’ne ise 50’si engelli 100 kişiye iş olanağı sağlandığı belirtildi. 100 öğretmene barınma imkanı sağlaması hedeflenen Öğretmen Kampüsü ise gelen bağışlarla 192 kişi kapasiteye ulaştı. Öğretmenlerin yakın bir zaman içinde evlerine yerleşmesi hedefleniyor.
ÖLENLERİN ANISINA 644 FENER BIRAKILDI
Van’da meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden 644 kişi için Van Kalesi zirvesinden gökyüzüne fener bırakıldı. Anma programı kapsamında Van Kalesi zirvesindeki Süleyman Han Camisi’nde dün gece mevlit okutuldu. Okunan duaların ardından katılımcılar depremde hayatını kaybeden kişiler için gökyüzüne 644 fener bıraktı. Etkinlikte, yaktıkları fenerleri gökyüzüne bırakan katılımcılar, bir daha deprem gibi afetlerin yaşanmaması için dua etti.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Toki kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar